PROIECT DIDACTIC

Documente similare
FIŞE DE LUCRU TROCMAER SILVIA ELENA

GRUPA: mare EDUCATOARE: Taras Claudia TEMA ANUALA: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? TEMA PROIECTULUI: În lumea basmelor SUBTEMA: Harnic, cinstit

Microsoft Word - proiect preambul.docx

Microsoft Word - 15_BirladeanuCristina_muzica-PD.docx

ZÂNA BUNĂ DIN CĂMARĂ TEMA 1. Citeşte cu atenţie textul următor! Anotimp de bucurii! (autor nespecificat) Ce e toamna, dragi copii? Anotimp de bucurii!

Microsoft Word - Pascale Evdochia_Sa nu uitam limba stramoseasca.docx

DATA: UNITATEA: Grădiniţa Nr. 203 NIVEL: I GRUPA: Mică PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Iordache Georgeta, Tudor Cerasela Elena PROIECT DE

Microsoft Word - Zelesneac Simona_Proiect de activitate integrata.docx

Microsoft Word - proiect muzica prof Moraru Daniela Liceul Teoretic Ion Creanga Tulcea

Microsoft Word - 55.Proiect didactic - Calatorie in satul bunicilor.doc

Liceul Pedagogic,, D. P. Perpessicius Brăila PROIECT DE LECȚIE Profesor învățământ primar: Bianu Rodica Elevă propunătoare: Cireașă Geanina

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ LA PAȘTI Prof. Înv. Preșcolar: Topală Adina-Ionela Grădinița P.P. CFR, Timișoara Grupa : mare A Tema anuală de studiu

TEORIA EDUCAŢIEI FIZICE ŞI SPORTULUI

EN_IV_2018_Limba_romana_Test_2

PROFESOR INV. PREȘCOLAR SIMION ANDREEA-ELENA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT MUGURAȘII, RM. SĂRAT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC pentru activitate integrată Propunător: prof. Popoiu Mirela Unitatea de învățământ: G. P. N. Luminiţa Siret Nivelul de vîrstă/ Grupa:

Semestrul I Unitatea de învățare: Numere și sunete din jurul nostru Nr. de ore alocat: 15 ore (12 + 3) Proiectarea unităților de învățare Nr. crt. Det

Microsoft Word - PLANIFICARE CLASA 2.doc

FAMILIA CREŞTINĂ PE ÎNŢELESUL COPIILOR

Dezvoltare personală, clasa pregătitoare PROIECTAREA UNITĂŢILOR DE ÎNVĂŢARE Semestrul I Unitatea de învăţare/ Conţinuturi Şcolărei şi şcolăriţe Număr

Diapozitivul 1

Fâciu N. Maria-Ema CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PROGRAM DE FORMARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A SERIA 1 GRUPA 2 CURSANT: Fâciu N. M

SĂ ÎNVĂŢĂM CULORILE! caiet metodic pentru însuşirea culorilor în învăţământul special Clasa pregătitoare, clasa I, clasa a II-a Autori: prof. logoped

GHERCĂ MAGDA CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PORTOFOLIU EVALUARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A Neamț SERIA 1 GRUPA 1 CURSANT: GHERCĂ G

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ - clasa I, manual Editura Didactică şi Pedagogică (Olga Pîrîială, Mihaela Ada Radu, Rodica Chiran) PROIECTAREA UNITĂŢILOR D

Microsoft Word - PROIECT-alina-2019-final_2_

Subiecte_funar_2006.doc

ȘCOALA GIMNAZIALĂ,,AL. I. CUZA BRĂILA CLASA: a IV-a D DATA: PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar IONAȘCU LILIANA ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNI

Plan de activități Domeniul: Siguranța online Tema: Reputația mea online Grupul țintă: Elevii claselor a VIII-a IX-a Obiective operaționale O1 Elevii

Școala Gimnazială Ion Ghica Iași Prof. Răduianu Elena Alina An școlar PROIECT DE LECŢIE Unitatea școlară: Școala Gimnazială Ion Ghica Iași P

Proiect de tehnologie didactică

MINISTERUL EDUCA IEI NA IONALE CONSILIUL NA IONAL PENTRU CURRICULUM CURRICULUM ŞCOLAR pentru SOCIOLOGIE CLASA a XI-a ALTERNATIVA EDUCAŢIONALĂ WALDORF

GRĂDINIŢA CU P.P. CĂSUŢA CU POVEŞTI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TEMA PROIECTULUI:,,MULTUMESC, IUBITA MAMA PROF. ÎNV. PREȘC. NEGOIANU ANDREEA IONEL

Microsoft Word - Proiect didactic MEM clasa a II-a

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: GRUPA: mare B EDUCATOARE: Dorinela Turbatu Balan GRĂDINIŢA CU P.P. NR. 15 DUMBRAVA MINUNATĂ VASLUI

Avizat Director, Avizat, Director CJRAE PROGRAM DE INTERVENŢIE PERSONALIZAT Numele şi prenumele elevului(ei):.. Data şi locul naşterii: Domiciliul: Şc

Peof.Nica Geta Grădiniţa nr 3 Vaslui

MINISTERUL EDUCA IEI NA IONALE CONSILIUL NA IONAL PENTRU CURRICULUM CURRICULUM ŞCOLAR pentru EDUCA IE MUZICAL CLASA a IX-a ALTERNATIVA EDUCA IONAL WAL

MergedFile

ORIGINAL VERSION

Parenting and Child Sexuality Questionnaire Va ruga m sa citit i fiecare afirmat ie s i sa bifat i un numa r de la 0 la 3 care indica i n ce ma sura a

Microsoft Word - PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Colegiul Tehnic Ion Holban!, Iași Prof. Amariței Octavia PROIECT DE LECȚIE Clasa: I (elevi cu deficiențe grave și severe) ARIA CURRICULARĂ: Terapia ed

MergedFile

Vorbeşte lumea Situaţia de comunicare: Fragment dintr-un interviu realizat în cadrul emisiunii televizate Vorbește lumea (ProTV), difuzate la data de

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE SERGESCU DROBETA TURNU SEVERIN Revistă de creații literare ale elevilor clasei I A Prof. înv. primar: Ionica Dăgădiță Martie 2

DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional Ana Aslan Brăila CLASA: pregătitoare B CADRU DIDACTIC: prof. înv. primar CODREANU MAGDALENA

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului, clasa a II-a PROIECTAREA UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Universul. Planetele. Timpul.Banii

Ministerul Educaț iei al Republicii Moldova Universitatea de Stat Alecu Russo din Bălț i Facultatea Ș tiinț e Reale, Economice ș i ale Mediului Catedr

Cum creștem copii fericiți – Bianca Gai

a

PROIECT DIDACTIC Profesor: Bănică Zoia Unitatea de învǎţǎmânt: Școala Gimnazială Mircea Eliade Aria curriculară: LIMBĂ ŞI COMUNICARE Disciplina: LIMBA

Disciplina: Clasa: Informatică şi TIC a- V-a Data: Profesor: Unitatea de invăţare: Tema lecţiei: Tipul lecţiei: Angela OSAIN Norme de ergon

Proiect didactic Consiliere și dezvoltare personală Clasa: a VI-a Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală Titlul lecției: Da, și eu am o imagin

GRUPA BAMBINI 1 RAPORT EDUCAȚIONAL LUNA MAI 2019 Despre NORMALIZARE Normalizarea este obiectivul final al educaţiei Montessori. Dar ce este normalizar

MergedFile

1. Învaţă-ţi copilul regula lui Aici nu se pune mâna. În medie, un copil din cinci devine victimă a violenţei sexuale, inclusiv victimă a abuzului sex

EN_IV_2014_Lb_romana_Test_2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ: O ZI PE STRADA GĂRII Prof. Înv. Preșcolar: Topală Adina-Ionela Grădinița P.P. CFR, Timișoara Grupa : mijlocie Tema an

(Scenetă în versuri bazată pe povestirea,, În grădina lui Dumnezeu ) Personaje: Autor versuri: Adriana Ardeu Povestitor A Povestitor B Povestitor C Po

PROIECT DIDACTIC PROFESOR: CIUREA ALINA MIHAELA DATA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 ORBEASCA DE SUS CLASA a III a EFECTIVUL: 18 elevi: 8 fete, 10

1 - - Cu ce calatoresc spre vacanta, de vis Recunoaşte mijloacele de transport cu care călătoreşti în vacanţă. a) Scrie-le numele sub imagini

Microsoft Word - proiect de act

Proiectul privind Învățământul Secundar (ROSE) Schema de Granturi pentru Licee Beneficiar: Colegiul Tehnic AL.I.CUZA Suceava Titlul subproiectului: St

PowerPoint Presentation

Viaäç Bucu,ie Dumne9eu Întâlnirea 1 Iubi,e Dumnezeule, spune-mi cine ești DESCOPERIREA LUI DUMNEZEU, CREATOR ȘI TATĂ

PROIECT DIDACTIC LALEAUA ȘI ALTE PLANTE ÎNRUDITE CU EA Unitatea de învățământ: Profesor: Data: Clasa: Aria curriculară: Matematică și Ştiințe ale natu

CASA CORPULUI DIDACTIC BRAILA PROGRAM DE FORMARE INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A SERIA 1 GRUPA 2 CURSANT: TIMOFTI V. AFRODITA COLEGIUL

ORDIN Nr. 7 din 4 ianuarie 2010 pentru aprobarea modelului i con inutului unor formulare de înregistrare în scopuri de tax pe valoarea ad ugat EMITENT

Daniel and the Lions Den Romanian CB

Concursul interjudețean de Limba și literatura română SPLENDORILE COPILĂRIEI ETAPA INTERJUDEȚEANĂ Ediția a IX-a 5 mai 2018 CLASA a III-a 1. Toate subi

MergedFile

Chestionar_1

A fost odată ca niciodată, că de n-ar fi, nu s-ar povesti... Este, aşa cum n-a fost niciodată, o trupă de Licurici însetată de cunoaştere, de neastâmp

Cand ne jucam cu totii,, e Soare-n Maramures! L ),

EN_IV_2019_Limba_romana_Test_2

REGULAMENT INTERLIGA NAŢIONALĂ DE FOTBAL ediția COMPETENȚE DE ORGANIZARE Competiția se organizează la nivel județean interjudețean în par

GRUPA NIDO RAPORT EDUCAȚIONAL LUNA APRILIE 2019 Regatul subconştientului nu se află, oare, în somn? Când suntem profund necăjiţi ne îndreptăm spre som

C2 25 aprilie Conversatii cu Dumnezeu vol 4.indd

Slide 1

FEEDING YOUR DEMONS Copyright 2008 by Tsultrim Allione. All rights reserved. Originally published by Little, Brown and Company 2018 Editura ACT și Pol

OBSERVAȚIA LA RECENSĂMÂNTUL POPULAȚIEI ȘI LOCUINȚELOR 2011 Potrivit rezultatelor ultimului Recensământ (2002), populația de etnie romă din România era

EN_IV_2018_Limba_romana_Test_1

Data: Instituţia: Liceul Litterarum, mun. Chişinău Învăţător: Moiseev Lilia Clasa: I L Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina

4. Universul familiei 1. Enumeră membrii familiei tale. Scrie ocupația fiecărui membru al familiei. Mama... Tata... Fratele... Sora... Alcătuieşte enu

PROIECT DIDACTIC DATE DE IDENTIFICARE Data: Școala : Școala Gimnazială Grigore Moisil Ploiești Clasa: a VI-a Profesor: Ilie Oana Magdalena Disciplina:

PROFESOR: Ioana Butoi CLASA: a II-a DISCIPLINA: Dezvoltare personală UNITATEA TEMATICĂ: Despre mine, despre tine, despre noi (sănătatea) SUBIECTUL LEC

Microsoft Word - proiect articol pt revista

O NOUA PROBLEMA DE CONCURS OLIMPIADA MUNICIPALA DE INFORMATICA, IASI 2019 V-am promis într-un articol mai vechi ca vom prezenta pe acest blog câteva p

PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: BÎZU ELENA-GEORGIANA G.P.P. SCUFIȚA ROȘIE, ALBA IULIA

GRĂDINIŢA NR. 231 SEDIUL CENTRAL Str. Codrii Neamţului nr.68 CORPUL NOU Str. Cozla nr.1 CORP A CORP B CORPUL A Str. CODRII NEAMŢULUI NR.68; TELEFON: 0

CONSTIENT Marius Chirila

PROIECT DE ACTIVITATE Prof. înv. preșcolar Pahonțu Gheorghița Grădinița cu P.P. Nr. 15 Târgoviște GRUPA: Mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Ce și cum vreau s

Microsoft Word - Chestionar pt. parinti I-VIII

DIFERENŢA CONTEAZĂ Care dintre acești tucani este diferit? a c b f d e g h 22

ghid_Gradinita_2_2019.pmd

The 7 Habits of Successful Families Copyright 1997 Franklin Covey Company Franklin Covey and the FC logo and trademarks are trademarks of FranklinCove

REGULAMENT INTERLIGA NAŢIONALĂ DE FOTBAL ediția COMPETENȚE DE ORGANIZARE Competiția se organizează la nivel județean - interjudețean fără

Cum interacționează shopperii cu raftul din hypermarket

Transcriere:

PROIECT DIDACTIC Grupa : mare Tema integratoare : CE Ș I CUM VREAU SĂ FIU? Tema activităț ii : În ograda bunicii Tipul de activitate : predare ș i consolidare de cunoștinț e, deprinderi ș i priceperi Scopurile activităț ii : - însuș irea unor caracteristici generale despre puiș orii de găină - consolidarea număratului în limitele 1-9 ș i a capacităț ii de descompunere a numărului 9 - consolidarea normelor de comportare civilizată în cadrul grupului obiective operaț ionale : - să observe puiș orii de găină ș i să precizeze principalele lor trăsături - să numere corect în limitele 1-9, raportând corect numărul la cantitate - să descompună numărul 9, identificând cel puț in patru modalităț i - să recite poezia corect ș i expresiv - să completeze lacunele din textul scris cu imagini, cifre ș i cuvinte - să desprindă trăsăturile negative de comportament ale personajelor - să utilizeze deprinderile motrice însuș ite în diferite contexte Strategii didactice Metode: povestirea, conversaț ia euristică, cubul, observaț ia, exerciț iul, problematizarea, turul galeriei Material didactic: nouă puiș ori de găină, siluete ale prsonajelor din poveste, tablă magnetică, machetă Domenii experienț iale : științ e, limbă ș i comunicare

Jocuri de miș care: Puiș orii veniț i la mama! Alergaț i la cloș că! Scenariul activităț ii : Activitatea se va derula pornind de la povestirea improvizată În ogradă la bunici. Pe parcursul povestirii primului fragmnet, se vor aș eza siluetele personajelor pe tabla magnetică. A fost odată ca niciodată un copil ca voi, pe nume Andrei, bunicii lui trăiau la ț ară ș i aveau în ograda lor o găinuș ă îngâmfată ș i leneș ă. Toată ziua stătea pe gard, îș i pieptăna moț ul ș i făcea doar un ou pe săptămână, dar se lăuda o lună, iar cu păsările din curț ile vecinilor se certa mereu. Într-una din zile, păsările din curț ile vecine s-au supărat pe găinuș a cea leneș ă ș i îngămfată ș i dorind s-o înveț e minte să nu mai fie aș a cu nasul pe sus, i-au cântat un cântecel. Haideț i să-l ascultâm. Se audiază fragmentul muzical : găinuș a cea moțată Este foarte îngâmfată, Face un ou la săptămână ș i se laudă o lună. refr.: cot-codac, cot-codac ouă albe eu vă fac cot-codac, cot-codac ouă pentru cozonac. Se iniț iază cu copii următoarea conversaț ie : - despre cine este vorba în cântec? ( despre găinușă) - cum era găinuș a?(moț ată, lăudăroasă) - cum se comporta cu vecinele ei?(se certa mereu) - cum era ea dacă făcea doar un ou la săptămână?(era leneșă) Activitatea de astăzi se va numi În ogradă la bunici. Vom încerca până la sfârș itul activităț ii să-i ajutăm pe bunicii lui Andrei ș i

să o transformăm pe găinuș a cea leneș ă ș i îngâmfată într-o găinuș ă modestă ș i harnică. Să vedem ce s-a întamplat mai departe: Găinuș ei nici nu-i păsa de cântecul cântat de vecinele ei, ba era pe zi ce trecea tot mai rea ș i râdea de găinile care aveau pui, zicându-le că ea niciodată nu o să scoată pui, pentru că nu îi place să aibă grijă de ei. Într-o zi, găina a găsit lângă cuib o cutie ș i, curioasă din fire, a deschis-o.ce credeț e că a vazut? O mulț ime de puiș ori care tocmai ieș iseră din ouă - Haideț i să-i numărăm să vedem câț i sunt?( 9 puișori) - Haideț i să aflăm mai multe despre ei! Se va realiza observarea puiș orilor prin metoda cubului. Se împart copii în ș ase grupuri ș i se citesc sarcinile de pe feț ele cubului. Grupul I : completează desenele cu părț ile lipsă ș i colorează puiș orii în culorile observate. Grupul II : ordonează puii diferitelor păsări în ș ir crescător după dimensiunile lor ș i realizează comparaț ii între ei ; Grupul III : asociază comportamentul puiș orului cu cel al unor animale ș i al omului, prin alăturare de jetoane(puiș or, viț el, miel, copil) Grupul IV : selectează jetoanele cu factorii de mediu care asigură viaț a puișorilor Grupul V: hrăneș te puișorii Grupul VI : argumetează faptul că păsările de curte sunt prietenele omului, selectând jetoane cu foloasele aduse. Lucrările copiilor vor fi plasate pe o machetă intitulată Păsări de curte Vecinele găinii erau tare supărate pe găina care nu avea grijă de puiș ori ș i s-au gândit să o roage pe Zâna cea bună să le ajute să găsească o mamă, o cloș că pentru puișori: Zâna le-a spus: - Vă dăruiesc o poezie magică, pe care trebuie să o spuneț i când găinuș a doarme. Ș i le-a învăț at poezia.

Când găinuș a a adormit, găinile au început să spună cuvintele magice A ieș it din ou..., dar au constat că au uitat multe cuvinte din poezie. - Copii, putem să le ajutăm noi? Se prezintă un poster cu poezia eliptică, iar copii vor completa cuvintele lipsă cu imagini ( soare, puiș or), cifre ( 8,9) ș i cuvântul găina. A ieș it din nou...(soare) Cel din urmă...(puișor) Se uscă pe aripioare ș i-o pornește-ncetișor stă...la-ndoială(găina) că din...puișori(9)...sunt galbeni, gălbiori(8) Numai cel de la sfârș it A ieș it mai ponosit ș i se-ntreabă speriată nu-i cumva de ciocolată? Când s-a trezit găinuș a din somn, nu s-a mai urcat pe gard să se laude ca de obicei, ci a mers să-ș i caute puii ca să aibă grijă de ei. Se gândea cum să-i îngrijească mai bine, să crească mari ș i să devină... - ce vor creș te când vor creș te mari? (găini ș i cocoși) - ce credeț i, câte găini ș i câț i cococoș i vor creș te din cei 9 puiș ori? Descompunerea numărului 9 se va realiza prin metoda turul galeriei. Copii vor fi împărțiț i în 4 grupuri ș i timp de 5 min., fiecare grup va găsi 4 soluț ii de descompunere a numărului 9, lucrând pe posterul primit. Se expun posterele ș i se examinează de către toată grupa corectitudinea rezolvării, făcându-se menț iuni pe marginea fiecărui poster. Timp de cinci minute, fiecare grup observă dacă are notatț ii ș i aduce corecț iile necesare. Găinuș a nu mai făcea un ou pe săptămână, ci un ou pe zi.

- Câte ouă făcea pe săptămână? (7) Bunicii lui Andrei erau tare fericiț i că găina facea multe ouă, iar bunica prepare din ele cozonac. A pregătit ș i pentru voi un cozonac gustos Copii vor savura câte o felie de cozonac, iar apoi se vor juca jocul Alergaț i la cloș că!. Un copil care poartă în piept un jeton cu imaginea unei găini va fi cloș ca, iar ceilalț i puiș orii. Puiș orii aleargă prin sala de grupă. La auzul cuvintelor cot-codac, vor alerga la cloș că. Rolul copiilor se schimbă de mai multe ori. SECVENȚ A DIDACTICĂ ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII 1. Captarea atenției Se va realiza prin audierea primului fragmnet din poveste ș i a fragmentului muzical. 2. Reactualizarea cunoștințelor Printr-o conversaț ie, se vor reactualiza trăsături de caracter : - cum era găinuș a? (moț ată, lăudăroasă) - cum se comporta cu vecinele ei?(se certa mereu) - cum era ea dacă făcea doar un ou la săptămână?(era leneșă) STRATEGII DIDACTICE, conversația EVALUARE/ FEEDBACK copiilor, interesul pentru conț inutul povestirii ș i al cântecului. conversația Aprecieri verbale, aplauze, corectitudinea răspunsurilor. 3. Anunț area temei ș i a obiectivelor Activitatea de astăzi se va numi În ogradă la bunici. Vom încerca să o transformăm pe găinuș a cea leneș ă ș i îngâmfată într-o găinuș ă modestă ș i harnică. Expunerea copiilor, capacitatea de atenție. 4. Prezentarea noului conținut Prezentarea celui de-al doilea fragment din poveste;se va realiza observarea puiș orilor prin metoda cubului. Se împart copii în ș ase copiilor, capacitatea de atenție Aprecieri generale ș i

grupuri ș i se citesc sarcinile de pe feț ele cubului. Grupul I : completează desenele cu părț ile lipsă ș i colorează puiș orii în culorile observate. Grupul II : ordonează puii diferitelor păsări în ș ir crescător după dimensiunile lor ș i realizează comparaț ii între ei ; Grupul III : asociază comportamentul puiș orului cu cel al unor animale ș i al omului, prin alăturare de jetoane(puiș or, viț el, miel, copil) Grupul IV : selectează jetoanele cu factorii de mediu care asigură viaț a puișorilor Grupul V: hrăneș te puișorii Grupul VI : argumetează faptul că păsările de curte sunt prietenele omului, selectând jetoane cu foloasele aduse. Se prezintă următorul fragmnet din poveste; Repetarea poeziei ș i completarea cuvinetelor lipsă cu imagini, cifre ș i cuvinte; Se prezintă următorul fragmnet din poveste ; exerciț ii de numărat în limitele 1-9 Descompunerea numărului 9 ; Copii vor fi împărțiț i în 4 grupuri ș i timp de 5 min., fiecare grup va găsi 4 soluț ii de descompunere a numărului 9, lucrând pe posterul primit. Se expun posterele ș i Cubul, observația Problematizarea Exercițiul Turul galeriei individuale; Corectitudinea rezolvării sarcinilor copiilor capacitatea de atenție Aprecieri, aplauze, Găsirea unor soluț ii corecte copiilor Aprecieri, corectitudinea rezolvării Aprecieri verbale, Analiza soluț iilor găsite.

se examinează de către toată grupa corectitudinea rezolvării, făcându-se menț iuni pe marginea fiecărui poster. Timp de cinci minute, fiecare grup observă dacă are notatț ii ș i aduce corecț iile necesare. Se expune ultimul fragment din poveste ș i se poartă o discuț ie despre întrebuinț aera ouălor. copiilor 5. În cheierea activității Buncii îi răsplătesc pe copii, trimiț ându-le câte o felie de cozonac; Executarea jocurilor de miș care ; Puiș orii veniț i la mama! ș i Alergaț i la cloș că! Conversația Aprecieri generale,recompense