PROFESOR: POPA IANINA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Național Mircea Eliade Sighișoara OBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ AN ŞCOLAR: 2018-2019 Proiect de lecţie Data:18 februarie 2019 Clasa: a XI- a F Titlul lecţiei: Mihai Eminescu Odă ( în metru antic) Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Durata: 50 minute Competenţe specifice: 1. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare; 2.1. recunoaşterea şi analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului liric; 2.4. folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate; 3.3. elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate; Obiective operaţionale a) COGNITIVE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: O1 Să precizeze cele mai importante momente din viaţa lui Mihai Eminescu ; O2 Să înţeleagă tema şi simbolurile poeziei precum şi elementele ce-i conferă statutul de poezie filosofică în cadrul curentului romantic; O3 Să utilizeze corect şi adecvat unele concepte operaţionale însuşite anterior ; O4- Să precizeze particularităţile stilistice ale operei studiate ; O5- Să compare limbajul altor arte cu acela al textului scris; O4 Să identifice şi să compare idei şi atitudini diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare; O5 Să exprime opinii asupra conţinutului şi componentelor de ordin structural specifice textului liric dat; O6 Să identifice determinantele genului liric în discursul literar; O7 Să-şi exprime propriile opinii interpretative pornind de la textul studiat. b) AFECTIVE O1 Să dovedească receptivitate faţă de interpretarea unui text literar; O2 Să fie dispuşi să integreze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice ; O3- Să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură. Conţinuturi : C(O1)-momentele esenţiale ale vieţii lui Mihai Eminescu ; C(O2)-melancolia şi singurătatea geniului, termen predilect în lirica filosofică eminesciană ; C(O3)-oximoronul ; C(O4)-înţelesul etimologic al,,odei (cântec de slavă, de laudă, de elogiere) şi amărăciunea profundă pe care o conţin versurile eminesciene; C(O5)- omul de acţiune vs. omul contemplativ, faţă în faţă cu moartea.
Strategia didactică: a) Metode şi procedee : lectura expresivă, conversaţia, descoperirea, problematizarea. b) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală sau activitate combinată; c) Resurse: I. Capacităţile receptive ale II. III. Manualul, fişe de lucru, pliante, panouri ilustrative Programa şi planificarea semestrială a curriculumului la limba şi literatura română penttru cls. a XI-a d) Mijloace de învăţământ: Resurse materiale: material bibliografic, volume de poezie, portofoliile ; Resurse procedurale: problematizarea, analiza litarară complexă, conversaţia, dezbaterea; Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor în discuţie, feed-back raportat contribuţiei, autoevaluarea, nota; Bibliografie: 1. Eugen Todoran EMINESCU, Editura Minerva, Bucuresti 1972. 2. Ioana Em. Petrescu EMINESCU MODELE COSMOLOGICE SI VIZIUNE POETICA, Editura Minerva, Bucuresti 1972. 3. Jean Chevalier, Alain Gheerbrant DICTIONAR DE SIMBOLURI, vol I, II, III, Editura Artemis, Bucuresti 1995. 4. George Calinescu OPERA LUI MIHAI EMINESCU, vol II, III, IV, Editura Minerva, Bucuresti 1985. 5. Rosa Del Conte EMINESCU SAU DESPRE ABSOLUT, Editura Dacia, Cluj 1990. 6. George Popa SPATIUL POETIC EMINESCIAN, Editura Junimea, Colectia Eminesciana, Iasi 1982. 7. Mihai Eminescu POEZII, Editura Minerva, Bucuresti 1980. 8. STUDII EMINESCIENE (I. Rotaru- IN CAUTAREA UNEI MITOLOGII ROMANESI), Editura Albatros, Bucuresti 1971. 9. Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Corint, Bucureşti, 2001 10. G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed. Minerva, Bucureşti, 1982
Momente şi obiective operaţionale T I M P Probleme principale Conţinutul lecţiei Probleme secundare Forme de org. a învăţării Strategii didactice Resurse materiale Resurse procedurale Probe de evaluare Moment organizatoric 2 Salutul, verificarea prezenţei, scură conversaţie frontal conversaţie EVOCARE Construirea ancorelor Anunţarea obiectivelor noii lecţii 3 2 Profilul artistic al lui Mihai Eminescu, preocupări, teme de creaţie Marcarea bipolarităţii culturale, a convieţuirii creatoare a autohtonismului tradiţionalist şi clasicizant cu înclinaţia reformatoare, deschisă modernităţii Anunţarea titlului lecţiei,enunţul obiectivelor şi scrierea pe tablă a titlului poeziei Definirea specificului personalităţii lui Eminescu în contextul unui sistem de relaţii : «om al timpului modern» (Titu MAIORESCU.) Portofoliile Elevii îşi notează în caiete titlul şi primesc, concomitent, fişele de lucru Ce atitudine a afişat în textele sale poetice Eminescu faţă de viaţă? Titu Maiorescu îl numeşte pe poet în «Direcţia nouă», 1872 şi în «Eminescu şi poeziile lui», 1889 «om al timpului modern». La ce se referă?
Constituirea sensului Constituirea sensului 3 Alegerea textului suport (v. anexa) Restabilirea raporturilor dintre poemul selectat şi alte creaţii lirice filosofice eminesciene studiate până în prezent. Integrarea textului în tema filosofică Interpretarea semnificaţiilor titlului, identificarea imaginilor artistice, a ideilor care guvernează discursul liric, conturarea secvenţelor lirice Oda definiţia termenului, pornind de la sensul cuvântului în limba greacă, dar şi ce desemnează între speciile genului liric acum : cântec de slavă, de laudă, de elogiere, Inrudindu-se îndeaproape cu imnul şi cu psalmul. Geneza poemului, semnificaţia titlului, structura şi compoziţia poemului. Specificarea temei poeziei, surprinderea ideii versurilor (melancolie, tristeţe, solitudine, resemnare spirituală) Recunoaşterea particularităţilor de limbaj poetic,a caracteristicilor clasice dobândite de versurile acestei creaţii lirice în perioada de maturitate deplină a creaţiei. Premisele unei analize care să urmărească: -opţiunea poetului Activitate individ. frontal Text support Fişe de lucru Portofoliile Fişe de lectură Material bibliografic Ce relaţie se creează între sensul cuvântului odă şi textul poetic? Cui dedică poetul textul In variantele iniţiale? Prin ce variante a trecut poemul, înainte de publicarea lui în 1883, în ediţia princeps a «Poeziilor» lui Eminescu? De ce este considerată această poezie o «odă închinată iubirii, morţii, singurătăţii şi indiferenţei trufaşe şi salvatoare» (Alain Guillermou)? Constantin Noica aprecia că «misteriosul poem zămislit din verbul românesc simbolizează drumul spre nemargini, spre nefiinţă.cuvântul devine superfluu, muzica sferelor e pură».ce înţelegeţi prin această afirmaţie? Versul Nu credeam să-nvăţ a muri vreodată a cunoscut numeroase interpretări datorită
10 6 Raportarea la semnificaţii ale indicilor temporali, spaţiali în primul vers. Identificarea unor repere în cele cinci strofe ce vizează tipul de discurs/indici, a unor motive literare comune cu alte texte studiate sau noi Descoperirea unor semnificaţii de conţinut, la nivel stilisticofigurativ,tropologic, şi a unor elemente de prozodie Demonstrarea diferenţei dintre formă ( limbaj) care este abstractă şi fond (ideea versurilor: suferinţele interioare, combustia spirituală a poetului) pentru transpunerea discursului liric în metru antic, bazat pe strofa safică,pe o structură ritmică bazată pe alternanţa silabelor lungi cu cele scurte, alcătuind versuri fără rimă, caracterizate prin scandare solemnă -coexistenţa tonului apollinic şi a celui dionisiac -motive romantice -simboluri mitologice -comparaţiile şi oximoronul, semnificaţii Antiteza între percepţia vieţii şi a morţii de către spiritul superior, contemplativ şi aceea a spiritului comun raportat la ireversibilul temporal Activ. combinată frontal Portofoliile Material bibliografic Manualul portofoliile Material bibliographic Dosar critic (v. anexa) Dezbatere succesiunii verbelor acestuia care potenţează un mesaj profund, începând cu o negaţie. Să încercăm să acordăm împreună câteva sensuri cuvintelor acestui vers! Ce simbolizează numele :pasărea Phoenix, Hercul, Nessus? Ce simboluri capătă în contextul poeziei? Selectaţi din text versuri cu încărcătură expresivă particulară şi identificaţi figurile de stil studiate? Ce figură de stil recunoaşteţi în sintagma «Suferinţă tu, dureros de dulce»? Indicaţi, la alegere, argumente pro şi argumente contra pe marginea unui citat din dosarul critic! Reflecţie 4 Reactualizarea ancorelor ; completarea planului de discuţie cu terminologia utilizată de E.Lovinescu;poezia merge spre esenţe, spiritualizează emoţia şi dă un sens specific noţiunii de dor, Fişe lectură realizate elevi de de conversaţie Care au fost principalele probleme pe care le-am discutat astăzi? Ce înţelege E.Lovinescu prin afirmaţia : «, poemul tulbură,întâi, prin mândra lui suferinţă, prin expresia unei
de abstragere de lume şi de suferinţă romantică. superioare întâlniri a spiritului cu nepăsarea tristă. Asta vrea să spună abstragerea geniului, triumful spiritului care îşi învinge, prin chiar faptul de a-l gândi şi a-l cuprinde, tragicul existenţei.»? Tema pentru acasă : Interpretaţi ultimul vers al poeziei, ţinând cont şi de de jocul de cuvinte cu profund înţeles filosofic : «Ca să pot muri liniştit, pe mine/ Mie redă-mă!»