PROIECT DE LECȚIE Clasa: I (elevi cu deficiențe grave și severe) ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată DISCIPLINA/TERAPII: Stimulare cognitivă TIPUL DEFICIENȚEI: neuropsihomotorii SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: TOAMNA FORMA ACTIVITĂȚII: predare-învățare DATA: 11.10.2018 DURATA: 45 minute SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevul trebuie să fie capabil: O1 Să cunoască schimbările specifice anotimpului de toamnă din natură, vizionând un ppt, manipulând discheta anotimpurilor și executând jocul cu cânt și mișcare ; O2 să descopere succesiunea naturală a anotimpurilor, cu ajutorul unei dischete; O3 să-și fixeze informațiile obținute, cu ajutorul unui joc de mișcare cu cânt O4 să participe cu plăcere la ctivitate.
STRATEGII DIDACTICE: a. Metode de învăţământ: conversaţia, demonstrația dirijată, descoperirea dirijată, explicaţia, intuirea instrmentalizată (cu dispozitive interactive, instrirea practică cu discheta), jocul, învățarea individualizată și autoinstruirea; b. Mijloace de învăţământ: tabla magnetică, PC, videoproiector, PPT, discheta anotimpurilor; c. Forme de activitate: Frontală în descoperirea schimbărilor mediului înconjurător, vizionând Povestea Toamnei (ppt) - interpretarea în grup a jocului mișcare și cânt; Individuală în manipularea dischetei, pentru a intui succesiunea anotimpurilor și pentru fixarea informațiilor dobândite din poveste; - în executarea individuală a jocului cu cânt și mișcare și fixarea informațiilor luate din poveste și citirea imaginilor de pe dischetă; d. metode de evaluare: Verificarea directă a informațiilor din Povestea Toamnei, prin citirea imaginii de toamnă de pe dischetă; Verificarea atitudinii individuale, în formarea propriei cunoașteri și propriei învățări (învățare individualizată și autoinstruire) BIBLIOGRAFIE ȘI RESURSE: 1. platforma www.wand.education și aplicațiile sale, cu ajutorul cărora am construit ppt-ul, salvat în contul personal (https://app.wand.education/editor/index.html?id=7cff65c2-856d-4bc7-8f9f-239f3a10bdd2); 2. Tatiana Corciovei, Cântece pentru copii, Editura Didactikos, 2012, pag. 21 DESFĂȘURAREA LECȚIEI MOMENTELE LECŢIEI 1.Moment organizatoric PROFESOR ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Profesorul pregăteşte materialele necesare lecţiei și asigură climatul necesar desfăşurării lecţiei ELEVI Elevii se pregatesc pentru lecţie EVALUAREA ACTIVITĂȚII Evaluare frontală Observarea comportamentului
2.Captarea atenţiei 3.Anunţarea temei şi obiectivelor 4.Desfăşurarea activităţii de predare-învățare Profesorul le comunică că vor începe un proiect nou, Toamna. Sunt prezentate secvențele învățări și a căilor de învățare, prin: vizionarea interactivă a unui ppt, manipularea unei dischete și jucarea unui joc. Profesorul anunță titlul lecției (TOAMNA) și obiectivele lecției. a) Profesorul prezintă Poevestea Toamnei, folosind tehnica interactivă, apoi reia slide-rile pentru a face cunoscute caracteristicile toamnei: - plantele se îngălbenesc ( iau galben de la soare..); - norii acoperă soarele aducînd ploi și frig; - soarele coboară pe cer; - vântul bate ( să împrăștie norii ); - frigul distruge roadele anului, dar Toamna cheamă vietățile să le adune: oamnenii adună din livezi câmp și grădini, animalele adună fructe în scorburi și vizuini, insectele adună mâncare în mușuroaie și stupi. Păsările nu pot aduna și, neavând ce mânca și din cauza frigului, pleacă în țările calde. - Toamna are o rochie frumoasă și colorată în culori în care s-a pus galben și tot adună raze de soare, pentru a fi strălucitoare - sunt patru anotimpuri, care pe rând vizitează oamenii b) Profesorul dăruiește fiecărui elev câte o dischetă, care are patru imagini (anotimpurile, numele anotimpurilor și săgeți, care arată direcția Elevii află tema proiectului și mijloacele prin care vor audia și viziona povestea (Povestea Toamnei), văd cum arată discheta (Discheta anotimpurilor) și află ce joc vor juca.(toamnă toamnă harnică) Elevii află titlul lecției. a) Elevii vizionează Poevestea Toamnei și intuiesc caracteristicile anotimpului Elevii primesc Discheta anotimpurilor și o manipulează, dirijați de profesor. Elevii își fixează cunoștințele aflate în elevilor Instigarea curiozității pentru a atinge obiectivul O4 participarea cu plăcere la activitate Sunt evaluate : cunoașterea schimbărilor specifice toamnei - implicarea în descoperirea individuale a
5. Fixarea și sistematizarea cunoștințelor învățate de rotire). Le cere elevilor: - să rotească discheta până găsesc imaginea pe care o are el pe dischetă (toamna). - să citească, odată cu profesorul (arată cu degetul) imaginea de toamnă, unde: iarba a ruginit, frunzele copacului au culori galbene, roșii, verde îngălbenit și ruginii, soarele este după nori, plouă și bate vântul; - să rotească discheta la următoarea imagine, pentru a descoperi anotimpul care vine după toamnă (iarna). Se face o citire sumară (zăpadă, copacii fără frunze) - se rotește discheta până vine iarăși toamna Profesorul întreabă căte anotimpuri sunt. Dacă nu pot răspunde, elevii sunt puși să numere intuitiv, prin rotirea dischetei și numind fiecare anotimp (fixarea succesiunii).. Profesorul execută demonstrația jocului cu cânt și mișcare Toamnă, toamnă harnică. Solicită elevilor să povestească, împreună cu profesorul, ce spune cântecul : Toamna harnică și de toate darnică (dă tuturor vietăților mâncare) a venit iar pe la noi, aducănd vânturi și ploi, iar berzele s-au dus, s-au dus!.., nu nu mai stau pe casă sus, cocoțate într-un picior și bătând cu ciocul lor. Profesorul solicită elevilor să execute jocul cu mișcare (elementele de mișcare sunt mijloace memotehnice de fixare a conținutului cântecului și de fixare, în formă metaforică, a caracteristicilor toamnei). poveste, prin citirea imaginii de toamnă. Elevii urmăresc demonstrația dirijată a jocului. Elevii descoperă, dirijați de profesor, ce spune cântecul, folosind expresiile și versuri din cântec. Elevii joacă jocul Toamnă, toamnă harnică, fixând astfel cunoștințele obținute în întreaga lecție. succesiunii anotimpurilor Este evaluat comportamentul de răspuns al elevilor la demonstrația dirijată a jocului și descoperirea dirijată a conținutului de informații a cântecului Se evaluează comportamentul de participare la joc.
6. Încheierea lecției Profesorul mulțumește elevilor că au participat la lecție și le solicită să spună ce le-a plăcut mai mult : povestea, discheta sau jocul. (identifică mijlocul prin care a atras atenția fiecărui elev) și le spune că le-a pregătit o surpriză... Vor păstra discheta și pot să o ducă acasă, cu condiția de a le spune și părinților cum se pot juca cu ea (fixarea prin preluarea rolului de difuzor de informații) - profesorul solicită elevilor să spună cum s-a numit lecția Elevii primesc eprecieri directe. Elevii păstrează discheta. elevii spun pe cine ar învăța acasă să se joace cu discheta Profesorul evaluează : - comportamentul frontal și individual - identifică mijlocul care a atras atenția fiecărui elev. - evaluază dorința de împărtășire a învățării și altor persoane