PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 20. 11. 2009 GRUPA: mare B EDUCATOARE: Dorinela Turbatu Balan GRĂDINIŢA CU P.P. NR. 15 DUMBRAVA MINUNATĂ VASLUI ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Domenii experienţiale: DŞ, (Cunoaşterea mediului), DEC (pictură) TEMA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă? SUBTEMA: Bogăţiile toamnei TEMA ZILEI: Rochiţa toamnei MESAJUL ZILEI: Pentru tine, dragă Toamnă! FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată SCOPUL: - Fixarea unor reprezentări şi cunoştinte despre anotimpul de toamnă; - Explorarea directă şi verbală a unor fructe, legume şi flori. TIPUL DE ACTIVITATE: - de consolidare şi de verificare a priceperilor şi deprinderilor MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic şi pictură MODELUL DE INTEGRARE: - liniar STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: - Deplasaţi-vă, Opriţi-vă, Comunicaţi în perechi! ; - Conversaţia euristică ; - Mima ; - Exerciţiul ; - Explicaţia ; - Demonstraţia ; - Mâna oarbă ; - Puzzle-ul ; - Ghicitorile ; - Lucrul în echipă ; - Turul galeriei. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - 25 ecusoane cu fructe, legume şi flori; - săculeţul fermecat; - coşul Toamnei cu fructe, legume şi flori; - CD-uri audio; - Palete cu emoticoane Zâmbărici, Supărici şi Gândirici, Stop Joc; - Calculatorul; - Camera video. MATERIAL DIDACTIC: MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - fructe, flori, (naturale); - acuarelă, pensoane, vase pentru apă, şerveţele, ştampile, coli de A1, suporturi pentru expunerea lucrărilor, creioane colorate. - Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008; - Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005; 1
- Activitatea integrată în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică, Bucureşti, 2008. FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual; RESURSE: Umane:educatoarea si grupa de copii; Temporale - 54 min. 1. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) Domeniul Stiinţă (Cunoaşterea mediului) Tema: Rochiţa Toamnei Mijloc de realizare: joc didactic Sarcina didactică: Recunoaşterea fenomenelor naturale specifice toamnei; Descrierea originală şi creativă a fructelor, legumelor şi florilor; Regula de joc: Fiecare copil îşi alege un ecuson; Grupa se împarte în echipe; Fiecare copil îşi alege din coşul toamnei un element reprezentat în ecuson; Fiecare echipă descrie pe rând (original şi creativ) caracteristicile grupei pe care o reprezintă (fructe, legume sau flori), timp de 1 minut. Elemente de joc: mişcarea, mima, surpriza, aplauzele, ghicirea, recompensele. Obiective operationale: O1. - să-şi amintească anumite caracteristici ale toamnei; O2. - să ghicească fenomenul mimat de un copil; O3. - să prezinte original şi creativ elementele grupei din care fac parte; O4. să reconstituie un puzzle; O5. - să interacţioneze cu colegii cooperând în realizarea sarcinilor. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ - să exploreze şi să descrie verbal anumite caracteristici ale anotimpului toamna; - să descopere şi să enumere părţile componente ale unei flori; - să descrie original şi creativ fructele şi legumele; Domeniul Estetic-Creativ (pictura) Tema: - Rochiţa Toamnei Mijloc de realizare: - pictură Obiective operationale: - să-şi organizeze în mod echitabil şi original spaţiul plastic specific lucrului în echipă; - să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; - să utilizeze culorile toamnei pentru a obţine lucrări originale; - să aprecieze lucrările în mod obiectiv. 2
EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi procedee STRATEGII DIDACTICE Mijloace de învăţământ EVALUARE 1. Momentul organizatoric - creearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii; - aerisirea sălii de grupă; - amenajarea mobilierului în 3 zone; pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv. Grupuri de mese, coşuri cu fructe, flori, etichete, ecusoane, 2. Captarea atenţiei - se realizează prin ţinuta vestimentară a educatoarei care simbolizează Zâna Toamnă; - decorul de pe fundalul clasei; Observarea Conversaţia euristică Coş cu fructe, flori Observarea comportamentului non-verbal al copiilor 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor - se face prin poezia cu acelaşi titlu: Zâna Toamnă Unii-mi spun Toamna bogată! Alţii, Zâna cea brumată! Eu, golesc grădinile, Să umplu cămările. Dar, sunt tare supărată Că rochiţa-mi preferată, A rămas neterminată. Eu m-am pregătit de drum, Şi vă rog pe voi, acum Cu toţii să m-ajutaţi: Tot ce ştiţi să-mi demonstraţi, Darurile-mi ordonaţi, Cum pictaţi, să-mi arătaţi, În echipă de lucraţi, Rochiţa mi-o terminaţi! Jocul de rol Explicaţia Coş cu fructe, flori, palete cu emoticoane, Spiritul de observaţie şi analiza interesului manifestat 4. Reactualizarea cunoştinţelor - copiii sunt invitaţi să privească şi să analizeze decorul din clasă, apoi, la semnalul educatoarei Opriţivă! trebuie să aleagă cel mai apropiat coleg, să-şi dea mâna, să-şi comunice în şoaptă propriile impresii. - după două deplasări şi opriri, copiii care doresc, raportează Deplasaţivă, Opriţi-vă, Comunicaţi în perechi! ; Paleta «Stop!» Capacitatea de orientare, deplasare, oprire la semnal, interacţionare, comunicare, raportare Evidenţierea de 3
5. Prezentarea optimă a conţinutului a) formarea echipelor b) explicarea regulilor de joc c) jocul de probă 6. Dirijarea învăţării ceea ce au discutat cu colegii lor. - câţiva copii vor mima fenomene specifice toamnei. -copiii sunt anunţaţi că vor lucra în echipe. - fiecare copil îşi va extrage un ecuson dintr-un săculeţ. - se vor forma grupele în funcţie de imaginea de pe ecuson: echipa Fructelor, echipa Legumelor şi echipa Florilor, după aceea se vor aşeza la mesele unde îşi vor găsi eticheta corespunzătoare. - Zâna Toamnă invită copiii să-şi aleagă din coşul ei câte un element care să întrunească însuşirile caracteristice grupei din care face parte. - fiecare copil are ca sarcină; recunoaşterea, descrierea şi prezentarea într-o formă proprie a cunoştinţelor însuşite anterior. - în funcţie de răspuns vor primi aprecierile lui Zâmbărici şi Supărici - este solicitat un copil să ia din coşul Toamnei un element pe care îl descrie. - executarea jocului propriu-zis - după ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu aplauze din partea colegilor iar din partea Zânei vor primi aprecieri verbale şi câte o paletă cu personajul lor preferat Zâmbărici. Pe toţi parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii, Mima Explicaţia Mâna oarbă Explicaţia Exerciţiul Explicaţia, Exerciţiul un săculeţ cu 25 de ecusoane cu flori, fructe, legume Coşul cu fructe, flori Emoticoane cu Zâmbărici şi Supărici Coş cu fructe, flori, palete cu către copii a aspectelor specifice anotimpului toamna mima un fenomen recunoaşte fenomenul mimat forma echipele în funcţie de imaginea de pe ecuson Copiii acceptă regulile impuse de joc privind criteriile de reuşită Intuirea materialelor cu care urmează să opereze se exprima corect în propoziţii şi de a descrie fidel obiectele după însuşirile caracteristice Aprecierea 4
7. Obţinerea performanţei încurajându-le spiritul de competiţie. - fiecare echipă va reconstitui un puzzle cu aspect de toamnă timp de două minute. - copiii sunt antrenaţi în jocul «Adevărat- Fals» Puzzle Exerciţiu Joc emoticoane, Puzzle Etichete Adevărat Fals răspunsurilor date de copii Tranziţia Joc cu text şi cânt Bate vântul frunzele 8. Asigurarea retenţiei şi a feed-back-ului Pregătirea mâinilor pentru lucru - Zâna Toamnă descoperă o altă surpriză: trei coşuri în care sunt instrumente specifice activităţii de pictură. - copiii vor fi anunţaţi că în aceleaşi echipe vor exersa tehnici de pictură cunoscute de ei, pe hârtie A1, pentru ca, în final să realizeze Rochiţa Toamnei. Astfel, prin ştampilare, prin combinarea de culori, prin folosirea corectă a spaţiului plastic să realizaze forme spontane şi originale. - împreună cu Zâna vor efectua exerciţiile specifice pentru încălzirea muşchilor mici ai mânii. Umerii îi vom mişca spatele vom îndrepta, sus - jos, sus - jos, pentru a picta frumos. Mâna lebădă o fac, Care dă mereu din cap, Lebedele-n jur privesc Mâinile eu le rotesc. Palmele nu stau de loc Ci se pregătesc de joc, Degetele-mi sunt petale şi se deschid ca o floare. După ce copiii s-au aşezat la mese se intuiesc materialele şi se începe lucrul. Se supravegează şi se îndrumă Exerciţiu Observarea Conversaţia euristică Exerciţiu Coşuri cu instrumente pentru pictură: pensoane Acuarele, vase pentru apă, şerveţele, Stampile, Coli A1, suporturi umeraşe pentru expunerea lucrărilor Participarea la joc Respectarea regulilor Capacitatea de orientare, deplasare în funcţie de răspunsul corect Intuirea materialelor cu care urmează să opereze Capacitatea copiilor de a-şi întări relaţiile de grup Analiza produselor 5
9. Evaluarea 10. Încheierea activităţii continuu execuţia lucrărilor. Fiecare copil are posibilitatea să folosească oricare dintre tehnicile cunoscute folosind orice instrumente şi materiale de pe mase. Se asigură un feed-back permanent cu membrii fiecărei echipe discutând despre selectarea şi combinarea culorilor sau a tehnicii de lucru abordate. Atmosfera de lucru este relaxantă pe fondul muzical Emoţie de toamnă şi Anotimpurile de Vivaldi - După expirarea timpului de lucru Zâna toamnă invită fiecare echipă să-şi expună lucrarea evidenţiind efortul colectiv şi individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la rezultatele obţinute de colegii lui, participă la analizarea acţiunilor desfăşurate pe echipe, face aprecieri despre activităţile celorlalţi şi poate exprima predicţii despre posibilele activităţi viitoare. Zâna mulţumeşte copiilor pentru ajutor. Tuturor vă mulţumesc, şi din suflet vă doresc, anotimpul care vine să fie mai bun ca mine. Moş Crăciu, iubit şi drag, să vină la voi în prag Cu un sac de jucării Şi cu multe bucurii. După îndeplinirea acestor sarcini fiecare echipă va primi din partea Zânei câte un cadou: fructe vesele din pluş. Lucrul în echipă Turul galeriei Jocul de rol Fructe vesele din pluş grupurilor - şi organiza în mod echitabil şi original spaţiul plastic specific lucrului în echipă Capacitatea de interpretare în termeni plastici obţine efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnnici specifice picturii Evaluarea lucrărilor realizate Acordarea recompenselor 6
SCENARIUL ACTIVITĂŢII Educatoarea amenajează şi împodobeşte sala de grupă cu simboluri specifice toamnei. Elementul surpriză al activităţii este ţinuta vestimentară a educatoarei care simbolizează Zâna Toamnă şi care în versuri captează atenţia copiilor anunţând tema şi obiectivele. Zâna Toamnă Unii-mi spun Toamna bogată! Alţii, Zâna cea brumată! Eu, golesc grădinile, Să umplu cămările. Dar, sunt tare supărată Că rochiţa-mi preferată, A rămas neterminată. Eu m-am pregătit de drum, Şi vă rog pe voi, acum Cu toţii să m-ajutaţi: Tot ce ştiţi să-mi demonstraţi, Darurile-mi ordonaţi, Cum pictaţi, să-mi arătaţi, În echipă de lucraţi, Rochiţa mi-o terminaţi! Copiii sunt invitaţi să exploreze decorul şi să-şi reamintească cunoştinţele acumulate în perioada derulării Proiectului tematic Toamna prin jocul Deplasaţi-vă, Opriţi-vă, Comunicaţi în perechi!. După două deplasări succesive câţiva copii raportează ceea ce au observat şi ceea ce au comunicat în timpul jocului. Drept mulţumire Zâna Toamnă provoacă pe toţi copiii la un joc de mimă pentru a-şi reactualiza într-o formă amunzantă fenomenele specifice toamnei. Surprizele toamnei continuă prin oferirea unui săculeţ fermecat din care ei îşi extrag ecusoane şi aşa se formează cele trei echipe: echipa florilor, echipa fructelor şi echipa legumelor. În funcţie de ecusonul din piept, rând pe rând primesc din coşul Toamnei daruri în schimbul descrierii originale şi creative a elementului primit. Zâna Toamnă invită copiii să-şi aleagă din coşul ei câte un element care să întrunească însuşirile caracteristice echipei din care face parte. Fiecare copil are ca sarcină; recunoaşterea, descrierea şi prezentarea într-o formă proprie a cunoştinţelor însuşite anterior şi în funcţie de răspuns vor primi aprecierile lui Zâmbărici şi Supărici. După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu aplauze din partea colegilor iar din partea Zânei vor primi aprecieri verbale şi câte o paletă cu personajul lor preferat Zâmbărici. Pe toţi parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii, încurajândule spiritul de competiţie. Drept recompensă fiecare echipă primeşte câte un puzzle cu aspect de toamnă pe care îl vor reconstitui timp de două minute. Pentru dinamizarea şi fixarea cunoştinţelor copiii sunt antrenaţi în jocul «Adevărat- Fals» Joc cu text şi cânt Bate vântul frunzele Tranziţia Zâna Toamnă descoperă o altă surpriză: trei coşuri în care sunt instrumente specifice activităţii de pictură. Copiii vor fi anunţaţi că în aceleaşi echipe vor exersa tehnici de pictură cunoscute de ei, pe hârtie A1, pentru ca, în final să realizeze Rochiţa Toamnei. Astfel, prin ştampilare, prin combinarea de culori, prin folosirea corectă a spaţiului plastic să realizaze forme spontane şi 7
originale pentru a finaliza Rochiţa Toamnei. Împreună cu Zâna vor efectua exerciţiile specifice pentru încălzirea muşchilor mici ai mânii. Umerii îi vom mişca spatele vom îndrepta, sus - jos, sus - jos, pentru a picta frumos. Mâna lebădă o fac, Care dă mereu din cap, Lebedele-n jur privesc Mâinile eu le rotesc. Palmele nu stau de loc Ci se pregătesc de joc, Degetele-mi sunt petale Şi se deschid ca o floare. După ce copiii s-au aşezat la mese se intuiesc materialele şi se începe lucrul. Se supravegează şi se îndrumă continuu execuţia lucrărilor. Fiecare copil are posibilitatea să folosească oricare dintre tehnicile cunoscute folosind orice instrumente şi materiale de pe mase. Se asigură un feed-back permanent cu membrii fiecărei echipe discutând despre selectarea şi combinarea culorilor sau a tehnicii de lucru abordate. Atmosfera de lucru este relaxantă pe fondul muzical Emoţie de toamnă şi Anotimpurile de Vivaldi. După expirarea timpului de lucru Zâna Toamnă invită fiecare echipă să-şi expună lucrarea evidenţiind efortul colectiv şi individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la rezultatele obţinute de colegii lui, participă la analizarea acţiunilor desfăşurate pe echipe, face aprecieri despre activităţile celorlalţi şi poate exprima predicţii despre posibilele activităţi viitoare. Zâna mulţumeşte copiilor pentru ajutor. Tuturor vă mulţumesc, şi din suflet vă doresc, anotimpul care vine să fie mai bun ca mine. Moş Crăciun, iubit şi drag, să vină la voi în prag Cu un sac de jucării Şi cu multe bucurii. După îndeplinirea acestor sarcini fiecare echipă va primi din partea Zânei câte un cadou: fructe vesele din pluş. 8