PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială,,Sfântul Andrei PROPUNATOR: Negoi Gica CLASA pregătitoare DISCIPLINA: Comunicare în limba română ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:,,Prețuim sănătatea SUBIECTUL: Prețuim sănătatea; Semne grafice FORMA DE REALIZARE: integrată TIPUL LECŢIEI: Sistematizarea și consolidarea cunoștintelor. DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematica și explorarea mediului, Muzică și mișcare COMPETENȚE SPECIFICE: CLR 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute; 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple; 3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar; 3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar; MEM 1.1.Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-10 5.2.Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor MM 3.1.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să identifice șase cuvinte asociind corect imaginea cu cuvântul potrivit; O2: să alcătuiască o propoziție ordonând cuvintele date: O3: să identifice numărul de silabe despărțind corect cuvintele scrise; O4: să identifice informații dintr-un mesaj citind conștient un text scurt, rostit clar şi rar; O5: să identifice semnificaţia simbolurilor prezentate, recunoscând indicatoare de circulație, care transmit mesaje de necesitate imediată; familiar
STRATEGII DIDACTICE: Metode și procedee: conversația, exercițiul, problematizarea, explicația; Resurse materiale:imagini, fișe de lucru, laptop cu boxe, imagini, foi colorate; Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe; Timp: 45 minute BIBLIOGRAFIE: Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Arte vizuale și abilități practice, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; Etapele lecției Ob. op. 1. Moment organizatoric 1 Conținutul informativ / Activități de învățare Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. Metode şi procedee exercițiul organizatoric conversația Strategii didactice Forme de Resurse materiale organizare Tehnici de evaluare 2. Captarea atenției 6 3. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale 1 Propun jocul,,bulgărele Elevii vor extrage un bulgăre din coș, vor citi ce e scris pe el, vor aranja foile astfel încât să formeze o propoziție. (Noi prețuim sănătatea?, PREȚUIM NOI SĂNĂTATEA?) Astăzi vom citi diverse cuvinte, propoziții, vom asocia cuvintele cu imaginile potrivite, vom alcătui propoziții și vom ordona cuvintele pentru a obține propoziții, vom scrie elemente grafice învățate. conversația conversaţia frontala frontala foi scrise cu anumite cuvinte formularea propozițiilor cu cuvinte date
4. Sistematizarea, consolidarea și fixarea cunostințelor 25 O1 O2 O3 Exerciții de asociere a cuvintelor cu imaginile potrivite, de stabilire a numărului de silabe Pe tablă sunt așezate șase imagini diferite cu câte o casetă și un cerc dedesubt. Elevii vor asocia cuvântul scris în casetă cu imaginea corespunzătoare. Folosindu-ne de aceleași imagini vom identifica imaginile corespunzătoare produselor care ne ajută să ne păstrăm sănătatea, apoi cuvintele cu una, două, trei silabe scriind numărul lor în cercul de sub casetă. Vor rezolva în grup ex 1, 2 din fișă. (anexa 1) conversația exercițiul problematizarea exercițiul lucru în grup frontală frontală de grup imagini. marker imagini. marker fișă de lucru asocierea cuvântului cu imaginea dată asocierea cuvântului cu imaginea dată O4 Exerciții de identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar Citim textul SUPA DE ZARZAVAT. (anexa 2) Supa de legume Astăzi gătim supă de legume. Piața e plină de legume și zarzavaturi. Irina știe să gătească foarte bine. O ajută Elena. - Punem și morcov? - Da! - Punem și pătrunjel? - Desigur, e foarte aromat! Supa a ieșit foarte gustoasă și exercițiul problematizarea explicația frontală fișă de lucru rostirea clară, rară, corectă a unui mesaj scurt
plină de vitamine. Familia a mâncat cu poftă. Elevii au textul scris pe fișă. Vor face o citire în lanț. Vor răspunde la întrebări despre prețuirea sănătății folosind informații din text. Se rezolva cerința URMĂREȘTE TABELUL ȘI CALCULEAZĂ COSTUL LEGUMELOR! pe tablă și în fișă. Se rezolvă exercițiul 2 pg 98. Se completează 2 rânduri cu elementele grafice date. exercițiul problematizarea munca independentă frontală independentă auxiliar didactic scrierea corectă a semnului grafic Dacă permite timpul se va rezolva cerința Lucrați în grup! Găsiţi în chenarul cu litere cuvintele scrise în partea dreaptă, apoi coloraţile cu culori diferite.(anexa 2) problematizarea de grup fișă de lucru 5. Obţinerea performanţei 5 O5 Exerciții de identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar Pe tablă sunt afișate imagini cu indicatoare rutiere care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar. (Anexa- semne de circulație); P=parcare, i= informații, poliția, taxi, H=spital) Elevii identifică semnificația lor, apoi scriu numele lor în caseta de sub indicator. exercițiul problematizarea frontală imagini cu semne de circulație înțelegerea simbolului sau cuvântului scris
6. Asigurarea feedback-ului 6 7. Încheierea activitatii 1 O4 Exerciții de citirea unor mesaje Propun - CLIP; CLAP; SONG!- muzică și mișcare- un joc mizical. Elevii vor primi o foaie cu anumite mesaje potrivite evenimentului. Se vor mișca în ritmul muzicii, iar la final vor citi mesajele scrise. Se vor face aprecieri globale asupra participarii copiilor si a modului de lucru pe parcursul activităților. problematizarea conversația, explicaţia de grup frontală foi colorate, laptop, boxe transmiterea clară a mesajului citit aprecieri individuale si colective
Anexa 1 FIȘĂ DE LUCRU 1. Unește cuvântul cu imaginea corespunzătoare! URS SAXOFON XILOFON LEU PIX GĂINĂ 2. Scrie numărul de silabe! ROATĂ-... BLOC-... MÂNĂ-... VIOREA-... NEGRU-... CRĂIASĂ-... NORI-... ZARZĂRE-...
Anexa 2 FIȘĂ DE LUCRU Supa de legume Astăzi gătim supă de legume. Piața e plină de legume și zarzavaturi. Irina știe să gătească foarte bine. O ajută Elena. - Punem și morcov? - Da! - Punem și pătrunjel? - Desigur, e foarte aromat! Supa a ieșit foarte gustoasă și plină de vitamine. Familia a mâncat cu poftă. URMĂREȘTE TABELUL ȘI CALCULEAZĂ LEGUMELOR! COSTUL 1 KILOGRAM DE ROȘII 1 KILOGRAM DE MORCOVI 1 KILOGRAM DE CARTOFI 5 LEI 3 LEI 2 LEI
Lucrați în grup! Găsiţi în chenarul cu litere cuvintele scrise în partea dreaptă, apoi coloraţi-le cu culori diferite. A M Ă R A R X X MĂRAR D D M E R E C C MERE M O R C O V W W MORCOV M M M A R D E I ARDEI C Ă P Ș U N E Y W C A R T O F I