CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PORTOFOLIU EVALUARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A Neamț SERIA 1 GRUPA 1 CURSANT: ALTERESCU V. IULIA-CRI

Documente similare
CASA CORPULUI DIDACTIC BRAILA PROGRAM DE FORMARE INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A SERIA 1 GRUPA 2 CURSANT: TIMOFTI V. AFRODITA COLEGIUL

Fâciu N. Maria-Ema CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PROGRAM DE FORMARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A SERIA 1 GRUPA 2 CURSANT: Fâciu N. M

GHERCĂ MAGDA CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PORTOFOLIU EVALUARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A Neamț SERIA 1 GRUPA 1 CURSANT: GHERCĂ G

MergedFile

MergedFile

PROIECT DIDACTIC DATE DE IDENTIFICARE Data: Școala : Școala Gimnazială Grigore Moisil Ploiești Clasa: a VI-a Profesor: Ilie Oana Magdalena Disciplina:

Coman Marinela Furnizor program formare acreditat: CCD BRĂILA Denumire program: INFORMATICĂ ŞI TIC PENTRU GIMNAZIU Clasa a V-a Categorie: 1; Tip de co

MergedFile

MergedFile

Unitatea: Școala Gimnazială Disciplina: Informatică și TIC Programa școlară aprobată cu OMEN nr.3393 din Profesor: prof. Clasa: a V-a A, B

E_d_Informatica_sp_SN_2014_bar_10_LRO

Proiect didactic

ALGORITMII ŞI REPREZENTAREA LOR Noţiunea de algoritm Noţiunea de algoritm este foarte veche. Ea a fost introdusă în secolele VIII-IX de către Abu Ja f

Curs de formare Informatică și TIC pentru clasa a V-a Portofoliu pentru evaluarea finală Tema: ELEMENTE DE INTERFAŢĂ ALE UNUI SISTEM DE OPERARE (DESKT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC Clasa a VII-a Informatică și TIC

PROIECT DIDACTIC

MergedFile

Școala Gimnazială Ion Ghica Iași Prof. Răduianu Elena Alina An școlar PROIECT DE LECŢIE Unitatea școlară: Școala Gimnazială Ion Ghica Iași P

Colegiul Tehnic Ion Holban!, Iași Prof. Amariței Octavia PROIECT DE LECȚIE Clasa: I (elevi cu deficiențe grave și severe) ARIA CURRICULARĂ: Terapia ed

Microsoft Word - proiect preambul.docx

I. Partea introductivă Proiectul unității de învățare CONCEPTUL DE MATRICE ŞCOALA: Colegiul Național Petru Rareș Suceava CLASA: a XI a- matematică / a

MergedFile

PROIECT DIDACTIC LALEAUA ȘI ALTE PLANTE ÎNRUDITE CU EA Unitatea de învățământ: Profesor: Data: Clasa: Aria curriculară: Matematică și Ştiințe ale natu

E_d_Informatica_sp_MI_2015_bar_02_LRO

MergedFile

PowerPoint-Präsentation

Programarea şi utilizarea calculatoarelor

EDC_HRE_VOL_2_ROM.pdf

ORIGINAL VERSION

Proiect de tehnologie didactică

programă şcolară pentru clasa a 11a, liceu

Gheorghe IUREA Adrian ZANOSCHI algebră geometrie clasa a VII-a ediţia a V-a, revizuită mate 2000 standard EDITURA PARALELA 45 Matematică. Clasa a VII-

Dorel LUCHIAN Gabriel POPA Adrian ZANOSCHI Gheorghe IUREA algebră geometrie clasa a VIII-a ediţia a V-a, revizuită mate 2000 standard EDITURA PARALELA

COLEGIUL NAŢIONAL „AVRAM IANCU” CÎMPENI – JUD

Microsoft Word - Matematika_kozep_irasbeli_javitasi_0911_roman.doc

Metode de Predare și Instrumente Flexibile MATERIALE PENTRU ELEVI - GRUP DE ACTIVITĂȚI 2 - Acest proiect a fost finanțat cu ajutorul Comisiei Europene

fIŞE DE LUCRU

Academia de Studii Economice din Bucureşti Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic Caiet de practică pedagogică II Nivelul I de pregătir

Diapositive 1

Curs: Informatica si TIC pentru gimnaziu clasa a V-a PORTOFOLIU Formator: prof. Budai István Cursant: prof. Dr. Már Orsolya Judetul Covasna septembrie

I

Chertif Ionuț - Andrei Prietenul meu, calculatorul CLASA a V - a, 1 ora pe săptămână ARGUMENT Transformările societăţii româneşti din ultimii ani, dez

Secţiunea 5-6 începători Concurs online de informatică Categoria PROGRAMARE PROBLEMA puncte PERIODIC Se citește un număr natural nenul N. Se ump

Microsoft Word - O problema cu bits.doc

Noțiuni matematice de bază

Logică și structuri discrete Limbaje regulate și automate Marius Minea marius/curs/lsd/ 24 noiembrie 2014

Plan de activități Domeniul: Siguranța online Tema: Reputația mea online Grupul țintă: Elevii claselor a VIII-a IX-a Obiective operaționale O1 Elevii

VALORIFICAREA EXPERIENŢEI POZITIVE PRIVIND PROIECTAREA CURRICULARĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL LICEAL PORNIND DE LA COMPETENŢE CA FINALITĂŢI ALE ÎNVĂŢĂRII Prof. P

Subiecte_funar_2006.doc

Școala: Clasa a V-a Nr. ore pe săptămână: 4 Profesor: MATEMATICĂ Clasa a V-a Aviz director PLANIFICARE CALENDARISTICĂ ORIENTATIVĂ Nr. crt. Unitatea de

Investeşte în oameni Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane

Baze de date Anul 2 Teorie Examen 1. Diagrama entitate/relatie si diagrama conceptuala (curs 2-5) 2. Arbore algebric si expresie algebrica (curs 6-10)

A TANTÁRGY ADATLAPJA

Microsoft Word - Proiect didactic MEM clasa a II-a

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului, clasa a II-a PROIECTAREA UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Universul. Planetele. Timpul.Banii

1. a. Să se scrie un algoritm care să afişeze toate numerele de patru cifre care au cifra sutelor egală cu o valoare dată k, şi cifra zecilor cu 2 mai

Microsoft Word - Curs_09.doc

LUCRAREA 8 PROGRAMAREA NELINIARĂ ÎN REZOLVAREA PROBLEMELOR DIN ENERGETICĂ. METODE DE ORDINUL Aspecte generale Programarea neliniară are o foart

Operatorii in C Expresii Operatori aritmetici Operatori de asignare Operatori de incrementare si decrementare Operatori relationali Operatori logici O

PROIECTUL UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE

Laborator 4: Continuare Programare Orientată pe Obiecte Întocmit de: Adina Neculai Îndrumător: Asist. Drd. Gabriel Danciu 29 octombrie 2011

carteInvataturaEd_2.0_lectia5.pdf

Organizãm cursuri de limbi strãine: 1. Online 2. Faþã în faþã 3. Prin corespondenþã 4. La telefon

DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional Ana Aslan Brăila CLASA: pregătitoare B CADRU DIDACTIC: prof. înv. primar CODREANU MAGDALENA

Republica Serbia MINISTERUL ÎNVĂŢĂMÂNTULUI, ŞTIINŢEI ŞI DEZVOLTĂRII TEHNOLOGICE INSTITUTUL PENTRU EVALUAREA CALITĂŢII ÎNVĂŢĂMÂNTULUI ŞI EDUCAŢIEI INST

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII, TINERETULUI ŞI SPORTULUI CLASA PREGĂTITOARE Programa şcolară pentru disciplina TEHNOLOGII DE INFORMARE ŞI COMUNICARE

Disciplina: Clasa: Informatică şi TIC a- V-a Data: Profesor: Unitatea de invăţare: Tema lecţiei: Tipul lecţiei: Angela OSAIN Norme de ergon

Algebra si Geometri pentru Computer Science

Secţiunea 5-6 avansaţi PROBLEMA 1 Concurs online de informatică Categoria PROGRAMARE 100 puncte NR Un număr natural nenul V care se plictisea singur,

Probleme proiect TP BITPERM Implementați un algoritm care citește de la intrarea standard două numere naturale și scrie la ieșirea standard da

Microsoft Word - PLANIFICARE CLASA 2.doc

1. Găsiți k numerele cele mai apropiate într-un şir nesortat Dându-se un şir nesortat și două numere x și k, găsiți k cele mai apropiate valori de x.

Microsoft Word - Matematika_kozep_irasbeli_jav_utmut0513V28_roman.doc

SUBPROGRAME

Microsoft Word - matem_aplicate in Economie aa FD Bala.doc

09. Informatica 2 - MM 1

Microsoft Word - Evaluare_initiala_Matematica_Cls07_Model_Test.doc

ANEXA nr. 3 la metodologie FIŞA DE EVALUARE a activităţii didactice în cadrul inspecţiei speciale la clasă Unitatea de învăţământ:... Numele şi prenum

Microsoft Word - 33-PaleruRodica-Optional-cls2.doc

Microsoft PowerPoint - Curs_SDA_9_RO_2019_v2.pptx

PENTRU TINE ȘI COPILUL TĂU Jocurile copilăriei 5 activități în aer liber Oferit de: Te așteptăm la:

Prietenul nostru, LABIRINTUL! resursă educaţională gratuită, pentru uz şcolar 1

Prezentarea cursului Didactica Matematicii Oana Constantinescu

. METODOLOGIA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A EXAMENULUI DE EVALUARE PENTRU TRECEREA SUBOFIŢERILOR ÎN CORPUL MAIŞTRILOR MILITARI -BOBOC din 8

PROIECTELE UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚARE Manuela Popescu Ștefan Pacearcă CLASA A IV-A Semestrul al II-lea GEOGRAFIE Matematică

1. Operatii cu matrici 1 Cerinte: Sa se realizeze functii pentru operatii cu matrici patratice (de dimensiune maxima 10x10). Operatiile cerute sunt: A

Proiect didactic Consiliere și dezvoltare personală Clasa: a VI-a Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală Titlul lecției: Da, și eu am o imagin

FIŞA DISCIPLINEI 1. Date despre program 1.1.Instituţia de învăţământ superior 1.2.Facultatea 1.3.Departamentul 1.4.Domeniul de studii 1.5.Ciclul de st

Microsoft Word - EN_IV_2019_Matematica_Test_1.doc

Performanta in matematica de gimnaziu si liceu-program de pregatire al elevilor olimpici MULTIMI. OPERATII CU MULTIMI Partea I+II Cls. a V-a

L4. TEOREMELE ALGEBREI BINARE. FUNCȚII LOGICE ELEMENTARE. OPERAȚII LOGICE PE BIT. SINTEZA FUNCȚIILOR LOGICE DIN TABELE DE ADEVĂR 1. Obiective Prin par

Limbaje de ordinul I LOGICA DE ORDINUL I Un limbaj L de ordinul I este format din: o mulţime numărabilă V = {v n n N} de variabile; conectorii şi ; pa

Lecții de pregă,re la informa,că Admitere 2019 Tema: Discutarea problemelor date la ul,mele sesiuni de admitere Bogdan Alexe

Teste de evaluare a competenţelor matematice Învăţarea prin teste predictive, formative şi sumative Clasa a VI-a EDITURA PARALELA 45

Microsoft Word - TIC_tehnoredactare_12.doc

Analiză statică Analiza fluxului de date 23 octombrie 2014

I. INTRODUCERE 1. Necesitatea studiului logicii Teodor DIMA În activitatea noastră zilnică, atunci când învăţăm, când încercăm să fundamentăm o părere

Paradigme de Programare

Transcriere:

CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PORTOFOLIU EVALUARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A V-A Neamț SERIA 1 GRUPA 1 CURSANT: ALTERESCU V. IULIA-CRISTINA-VANDANA LICEUL TEHNOLOGIC GH. RUSET ROZNOVANU

Conținuturi Noțiunea de algoritm Proprietăți ale algoritmilor Competențe specifice 2.1. 1.3. PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Algoritmi (S10-S15) 6 ore Activități de învățare Resurse Evaluare Discuții privind etapele parcurse în rezolvarea unei situații din viața cotidiană (ex: care sunt etapele din programul unei zile din viața unui elev?) Dezbatere pe tema categoriilor de probleme care se pot rezolva, cu exemplificări pentru fiecare categorie - 10 minute Definirea noțiunii de algoritm. Exemple de situații din viața cotidiană a căror rezolvare poate fi descrisă prin pași. Identificarea pașilor care trebuie urmați pentru a rezolva o problemă - 5 minute Descoperirea pașilor care trebuie realizați pentru rezolvarea unei probleme - 15 minute Prezentarea proprietăților: generalitate, claritate și finitudine, utilizând exemple și contraexemple. Identificarea proprietăților pe care trebuie să le îndeplinească un algoritm pentru a rezolva o problemă - 15 minute Joc didactic. Rezolvarea unor probleme întâlnite de elevi la matematică sau în viața cotidiană - 5 minute Timp alocat: 1 oră Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală Material didactic: Prezentare Power Point cu noțiunile teoretice: definiția algoritmului, proprietățile algoritmilor Tutorial algoritmi (de exemplu, https://www.youtube.com/watch?v=ihnwxxyio6o) de la minutul 1:24 la 3:06 sau www.youtube.com/watch?v=da5toxcwlsg Jocuri didactice pentru exersarea pașilor care trebuie parcurși pentru rezolvarea unei probleme: Prepararea unei omlete Preparerea unui tort de ciocolată Determinarea numărului de locuri dintrun tren Evaluare curentă formativă prin: Conversație euristică Identificarea pașilor care se efectuează pentru realizarea unui ceai, a unei prăjituri, a unei salate, pentru rezolvarea unei probleme etc. Ordonarea unor pași astfel încât să conducă la rezolvarea unei probleme.

Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii în funcţie de rolul acestora (de intrare, de ieșire, de manevră) Constante și variabile 2.2. 2.3. Expresii (operatori aritmetici, relaționali, logici; evaluarea expresiilor) Evaluare sumativă 2.2 Dezbatere pe tema categoriilor de date care intervin în rezolvarea problemelor, cu exemplificări. Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii în funcţie de rolul acestora (de intrare, de ieșire, de manevră) cu ajutorul unor exemple. Exemple de situații din viața cotidiană: cum schimbăm conținutul din două pahare etc. Exemple de memorare a unor valori în constante și variabile. Prezentarea diferentelor dintre cele doua noțiuni. 2.2 Realizarea de aplicații, individual sau în echipă, utilizând blocurile din colecțiile Operatori, Control, Evenimente Timp total alocat: 1 ore Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii în funcţie de rolul acestora (de intrare, de ieșire, de manevră) cu ajutorul unor exemple. Fișă de lucru Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: frontală, individuală și pe grupe. Material didactic: Fișă de lucru Timp total alocat: 2 oră Exemple de memorare a unor valori în constante și variabile. Prezentarea diferentelor dintre cele doua noțiuni. 30 minute - Fișă de lucru 20 minute Locație: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: pe grupe şi frontală. Material didactic: - Fișă de lucru Timp total alocat: 1 ore Realizarea de aplicații, individual sau în echipă, utilizând blocurile din colecțiile Operatori, Control, Evenimente Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală. Material didactic: - Fișă de lucru. - aplicatia Scratch Timp total alocat: 1 oră Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală. Material didactic: - Test final (scris). Evaluare curentă formativă: Fișă de lucru Evaluare formativă Fișă de lucru curentă Evaluare curentă formativă: aplicații practice conform fișei de lucru Evaluarea sumativă prin: Test final (scris)

PROIECT DIDACTIC Disciplina: Informatică și TIC Clasa: a V-a A Lecția: Noțiunea de algoritm. Proprietăți Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe Profesor: Alterescu Iulia-Cristina-Vandana Competențe specifice: 1. definirea și exemplificarea noțiunii de algoritm; 2. definirea noțiunii de dată, clasificarea datelor (date de intrare, date de ieșire și date de manevră); 3. manifestarea creativă prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale. La finalul lecției elevii vor fi capabili: C1- să descrie în limbaj natural algoritmi pentru rezolvarea unor situații din viața cotidiană; C2 - să identifice datele cu care lucrează algoritmii și tipul lor (date de intrare, date de ieșire și date de manevră), în scopul utilizării acestora în prelucrări; C3 - să enumere și să exemplifice pașii rezolvării unor problemele. Strategii didactice: -Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea, algoritmizarea, studiul de caz. - Resurse materiale: fișe de lucru videoproiector computere - Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi. - Concepte abordate: 1. algoritm 2. proprietăți 3. dată 4. date de intrare 5. date de ieșire 6. date de manevră

SCENARIU DIDACTIC 1. Momentul organizatoric: Metoda: conversația Timp: 5 minute Activitatea profesorului: verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru desfășurarea activității (fișe de lucru, PC, videoproiector). Activitatea elevilor: Elevii pregătesc caietele. 2. Captarea atenției și prezentarea titlului lecției Scop: Elevii să intre în atmosfera lecției cu atenție și curiozitate maximă. Metode: conversația, jocul didactic,,ghicește numărul Materiale didactice: Filme: https://youtu.be/lcrmjuebkqy, https://youtu.be/da5toxcwlsg, https://youtu.be/g5og81dqkcy Fișe de lucru Timp:10 minute Activitatea profesorului: Prezintă o introducere în domeniu: În evul mediu, matematicienii, înţelegeau prin algoritm o regulă pe baza căreia se puteau efectua calcule matematice. Multă vreme conceptul de algoritm a rămas cu o întrebuinţare destul de restrânsă chiar şi în matematică. Astăzi, deși termenul algoritm este utilizat cu precădere în matematică sau informatică, acesta se poate referi la orice activitate din orice domeniu ce necesită o succesiune de pași finiți pentru a fi terminată. Solicită doi voluntari pentru a jocul,,ghicește numărul. Unul dintre jucători se gândește la un număr natural din intervalul [1,10]. Celălalt încearcă să ghicească, din cât mai puține încercări, numărul ales. Întrebări: Care este numărul minim de încercări, care asigură ghicirea numărului ales? Dacă intervalul ar fi [1,100], care este acest număr minim de înecrcări?

Se vizionează filmele didactice. Utilizează această activitate pentru a începe o discuție despre importanța secvenței în modalitatea de a prezenta un set de instrucțiuni. Anunță și scrie pe tablă titlul Noțiunea de algoritm. Proprietăți și obiectivele lecției. Activitatea elevilor: Elevii răspund solicitărilor profesorului, participă la jocul didactic, notează titlul și obiectivele lecției. 3. Dirijarea învățării : C1, C2, C3 C1 Scop: Elevii vor descrie o activitate, folosind o secvență de pași. Metode: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea, algoritmizarea, studiul de caz. Materiale didactice: Anexa 1 - fișa de lucru Timp: 35 minute Activitatea profesorului: Întreabă elevii dacă au mai auzit despre noțiunea de algoritm și în ce context și îi invită să spună ce cred ei că înseamnă. Definește și explică elevilor noțiunea de algoritm: Algoritm = succesiune de pași (instrucțiuni) care se pot aplica pentru rezolvarea unei probleme. Întrebări de reflecție: - Pentru orice problema exista un algoritm de rezolvare? Răspunsul este NU! Există probleme care nu admit o metodă de rezolvare algoritmică (exemplificare) - Orice succesiune de pași reprezintă un algoritm? Din nou, răspunsul este NU! Un algoritm are următoarele proprietăți: CLARITATE - trebuie să descrie precis, riguros, fără ambiguități toate acțiunile ce urmează a fi executate GENERALITATE - o secvența de pași reprezintă un algoritm de rezolvare a unei probleme dacă obține date de ieșire (rezultate) pentru orice date de intrare specifice problemei; nu vom scrie niciodată un program care rezolvă o singură problemă concretă. FINITUDINE-rezultatele problemei se obțin după un număr finit de pași.

EFICIENȚA executarea unui algoritm urmărește obținerea unei soluții optime pentru rezolvarea problemei atât din punct de vedere al spațiului de memorie utilizat cât și al timpului de executare. A rezolva o problemă înseamnă a obține, pentru anumite date de intrare, rezultatul problemei - date de ieșire: C2 CLASIFICAREA DATELOR Orice algoritm lucrează cu date: date de intrare (datele pe care trebuie să le primească un algoritm din exterior), date de ieșire (datele pe care trebuie să le furnizeze algoritmul în exterior), precum și date de manevră (date temporare, necesare algoritmului pentru a obține din datele de intrare datele de ieșire), exemplu din viața cotidiană (spălatul pe dinți, prepararea felului preferat de mâncare etc.) Explică elevilor tipurile de date cu care lucrează algoritmii, din punct de vedere al momentului intervenției lor în algoritm: de intrare, de ieșire și de manevră. Stabilește împreună cu elevii, datele necesare algoritmilor discutați anterior. C3 Pentru filmul didactic https://youtu.be/g5og81dqkcy, se identifică datele de intrare, datele de ieșire, datele de manevră și succesiunea de pași necesară realizării activității. Interschimbarea datelor. Se identifică datele de intrare, datele de ieșire, datele de manevră și succesiunea de pași necesară realizării activității.

Activitatea elevilor: urmăresc explicațiile profesorului; răspund solicitărilor profesorului; completează fișa de lucru cu informațiile lipsă; prezintă colegilor algoritmii pe care i-au propus pentru activitatea aleasă de ei; evalueză produsele activității echipei și oferă soluții. Strategii pentru lucrul diferențiat: - elevii care lucrează mai repede discută cu profesorul soluția găsită și rezolvă în plus activitățile din fișa de lucru 2. - elevii care lucrează mai încet sunt îndrumați de profesor, acesta explicându-le ce au de făcut, astfel încât să poată realiza sarcinile de lucru. 4. Tema pentru acasă : rezolvarea cerințelor trecute pe fișa de lucru, la secțiunea TEMĂ Bibliografie: http://www.informaticainscoli.ro/doku.php Manual de Informatică și TIC, Clasa a V-a, Autor: Daniel Popa, Editura: Intuitex

FIȘA DE LUCRU 1 1. Notează o activitate frecventă din viața ta: 2. Stabilește datele necesare activității alese : Date de intrare Date de ieșire Date de manevră 3. Notează pașii necesari realizării (algoritmul) activității alese: TEMĂ: Notați alte două activități din viața de zi cu zi. Pentru fiecare activitate, identificați tipurile de date necesare și scrieți succesiunea de pași necesară realizarii activității.

FIȘA DE LUCRU 2 Scrieți succesiunea de pași necesară pentru rezolvarea problemei. Rezolvare așteptată:

Algoritmi Algoritmul este o succesiune finită și ordonată de pași (operații) care transformă datele de intrare în date de ieșire. Date de intrare Algoritm Date de ieșire Definiție: Se numeşte algoritm o secvenţă finită și ordonată de operaţii, complet definită care pornind de la datele de intrare produce rezultatele. Proprietățile algoritmilor Generalitatea algoritmul nu rezolvă problema pentru un caz particular, pentru un singur set de date, ci pentru toate seturile de date posibile. Spunem că algoritmul rezolvă o clasă de probleme (ec. de gr. I, suma, produsul) Finitudinea rezolvarea cuprinde un număr finit de pași care transformă datele de intrare în date de ieșire ( se afişează numerele naturale pare?) Claritatea - toate operațiile care alcǎtuiesc un algoritm sunt clar definite (fǎrǎ ambiguitǎți) și sunt logic înlǎnțuite. Un algoritm dă mereu același răspuns pentru aceleași date de intrare ( dacă plouă stau acasă sau merg la film?) Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii Datele cu care lucrează algoritmii sunt: 1. date de intrare - preluate prin citire 2. date intermediare (de lucru, de manevră) aflate în urma unor operații 3. date de ieșire transmise prin scriere (afișare)

Exemplu: Interschimbarea. Identificați datele de intrare, de ieșire, intermediare. Metode de reprezentare a algoritmilor Limbajul natural nu permite o descriere suficient de exactă a algoritmilor. Din acest motiv pentru reprezentarea algoritmilor se folosesc diferite forme de descriere caracteristice. Două din cele mai folosite forme de reprezentare a algoritmilor sunt: - limbajul pseudocod și - schemele logice A apărut o nouă metodă de reprezentare a acestora: cu ajutorul mediilor grafice reprezentative (blocuri de cod). Reprezentarea algoritmilor în limbaj pseudocod Limbajul pseudocod foloseşte cuvinte cheie, adică nişte cuvinte cu înţeles prestabilit ce indică operaţia care se execută. Exemplul 1: Să se calculeze suma a două numere naturale a şi b. Rezolvare: a) Algoritmul: 1. Solicită valori pentru a şi b 2. Calculează S=a+b 3. Furnizează rezultatul pentru S b) Secvența pseudocod: citeşte a,b

S a+b scrie S stop Exemplul 2: Alexandru dorește să-și cumpere 3 creioane, fiecare creion costă 2,5 lei. Cât va plăti Matei? Algoritmul alăturat calculează suma de plată (s), pentru orice număr de creioane (c) și orice valoare posibilă a unui creion (p). Exemplul 3: Doriți să desenați un triunghi echilateral pe caiet. Care sunt pașii pe care îi faceți pentru a realiza triunghiul? 1. Alegeți creionul de culoarea și grosimea dorită 2. Puneți vârful creionului pe hârtie 3. Desenați prima latură 4. Rotiți creionul cu 120 de grade 5. Desenați a doua latură 6. Rotiți creionul cu 120 de grade 7. Desenați a treia latură 8. Ridicați vârful creionului de pe hârtie

FIȘA DE LUCRU 1 1. Notează o activitate frecventă din viața ta: Răspuns așteptat: - Spălatul mâinilor 2. Stabilește datele necesare activității alese : Date de intrare - Apă - Săpun Date de ieșire - Mâinile curate Date de manevră - Săpun - Apă - Prosop pentru șters mâinile 3. Notează pașii necesari realizării (algoritmul) activității alese: Răspuns așteptat: Pas 1. Ud mâinile cu apă Pas 2. Spăl mâinile cu săpun și apă Pas 3. Clătesc mâinile Pas 4. Usuc mâinile cu un prosop (de pânză, hârtie sau aer cald) TEMĂ: Notați alte două activități din viața de zi cu zi. Pentru fiecare activitate, identificați tipurile de date necesare și scrieți succesiunea de pași necesară realizarii activității.

FIȘA DE LUCRU 2 Scrieți succesiunea de pași necesară pentru rezolvarea problemei. Rezolvare așteptată:

Cerința Scrie algoritmul pentru a desena un pătrat fără să ridici creionul de pe foaie Scrie algoritmul pentru a desena un pătrat cu laturile colorate diferit Să se calculeze suma, produsul şi diferenţa a trei nume întregi x, y şi z Fișa nr. 3 Pașii de rezolvare 1. Pune creionul jos 2. Desenează o linie de 6 căsuțe 3. Rotește-te la dreapta cu 90 o 4. Desenează o linie de 6 căsuțe 5. Rotește-te la dreapta cu 90 o 6. Desenează o linie de 6 căsuțe 7. Rotește-te la dreapta cu 90 o 8. Desenează o linie de 6 căsuțe 9. Ridică creionul 1. Alege o culoare 2. Pune creionul jos 3. Desenează o linie de n căsuțe 4. Rotește-te la dreapta cu 90 o 5. Ridică creionul 6. Alege o altă culoare 7. Pune creionul jos 8. Desenează o linie de n căsuțe 9. Rotește-te la dreapta cu 90 o 10. Ridică creionul 11. Alege din nou o culoare diferită de primele două 12. Pune creionul jos 13. Desenează o linie de n căsuțe 14. Rotește-te la dreapta cu 90 o 15. Ridică creionul 16. Alege o altă culoare diferită de primele trei 17. Pune creionul jos 18. Desenează o linie de n căsuțe 19. Ridică creionul Identifică proprietățile algoritmului respectate/incălcate

Cerința Scrie algoritmul pentru a desena un pătrat fără să ridici creionul de pe foaie Scrie algoritmul pentru a desena un pătrat cu laturile colorate diferit Să se calculeze suma, produsul şi diferenţa a trei nume întregi x, y şi z Rezolvare fișa nr. 3 Pașii de rezolvare 1. Pune creionul jos 2. Desenează o linie de 6 căsuțe 3. Rotește-te la dreapta cu 90 o 4. Desenează o linie de 6 căsuțe 5. Rotește-te la dreapta cu 90 o 6. Desenează o linie de 6 căsuțe 7. Rotește-te la dreapta cu 90 o 8. Desenează o linie de 6 căsuțe 9. Ridică creionul 1. Alege o culoare 2. Pune creionul jos 3. Desenează o linie de n căsuțe 4. Rotește-te la dreapta cu 90 o 5. Ridică creionul 6. Alege o altă culoare 7. Pune creionul jos 8. Desenează o linie de n căsuțe 9. Rotește-te la dreapta cu 90 o 10. Ridică creionul 11. Alege din nou o culoare diferită de primele două 12. Pune creionul jos 13. Desenează o linie de n căsuțe 14. Rotește-te la dreapta cu 90 o 15. Ridică creionul 16. Alege o altă culoare diferită de primele trei 17. Pune creionul jos 18. Desenează o linie de n căsuțe 19. Ridică creionul a) algoritmul: 1. Se dau valori pentru x, y şi z 2. Calculează S x+y+z 3. Calculează P x*y*z 4. Calculează diferenţa D x-y-z 5. Afişează rezultatele pentru S, P şi D. b) secvența pseudocod: citeşte x, y, z S x+y+z P x*y*z D x-y-z scrie S, P, D stop Identifică proprietățile algoritmului respectate/incălcate 1. Nu este general (este doar pentru un pătrat cu latura de 6 căsuțe) 2. Este clar 3. Este finit 1. Este general 2. Este clar 3. Este finit 1. Este general (se pot introduce orice valori pentru x, y, și z) 2. Este clar (se indică ce trebuie calculat) 3. Este finit

Nume prenume: Data: 1. Scrie pașii pentru a te spăla pe dinți Fișă de evaluare 2. Răspunde cu Adevărat sau Fals. Algoritmul pentru calculul ariei unui pătrat este: Pasul 1. Citește latura a Pasul 2. Calculezi produsul a*a Pasul 3. Scrii produsul obținut ca fiind latura pătratului 3. Scrie algoritmul pentru calculul ariei unui pătrat știind perimetrul acestuia. 4. Ordonează imaginile de mai jos astfel încât să prepari corect un ceai. Descrie, apoi, în scris, fiecare pas care trebuie efectuat. a. b. c. d.

5. Citind literele din careul de mai jos, pe linie de la stânga la dreapta sau de la dreapta la stânga, pe coloană de sus în jos sau de jos în sus găsește în careul de mai jos cuvintele din dreapta careului. A P R E P M V F C ALGORITM T R E X A T A D O ATRIBUIRE R O Z P S I R G N CONSTANTA I B U R N R I B S DATA B L L E Y O A P T EXPRESIE U E T S V G B E A PAS I M A I E L I A N PROBLEMA R A T E L A L Y T PROGRAM E P R O G R A M A REZULTAT VARIABILA

Rezolvare fișă de evaluare 1. Scrie pașii pentru a te spăla pe dinți Pas 1. Iau periuța de dinți Pas 2. Iau pasta de dinți Pas 3. Deschid pasta de dinți Pas 4. Pun pastă de dinți pe periuță Pas 5. Închid tubul de pastă de dinți Pas 6. Pun tubul de pastă de dinți la loc Pas 7. Deschid gura Pas 8. Efectuez mișcări sus-jos, stânga-dreapta de dinți Pas 9. Clătesc dinții cu apă Pas 10. Spăl periuța de dinți Pas 11. Pun periuța la loc Pas 12. Zâmbesc! 2. Răspunde cu Adevărat sau Fals. Algoritmul pentru calculul ariei unui pătrat este: Pasul 1. Citește latura a Pasul 2. Calculezi produsul a*a Pasul 3. Scrii produsul obținut ca fiind latura pătratului Adevărat 3. Scrie algoritmul pentru calculul ariei unui pătrat știind perimetrul acestuia. Pasul 1. Citește latura, perimetrul (a, p) Pasul 2. Calculezi dimensiunea unei laturi prin împărțirea perimetrului la 4 (a p/4) Pasul 3. Calculezi produsul a*a (arie a*a) Pasul 4. Scrie produlul obținut ca fiind latura pătratului (Aria pătratului este: arie) a. 4. Ordonează imaginile de mai jos astfel încât să prepari corect un ceai. Descrie, apoi, în scris, fiecare pas care trebuie efectuat. b. c. d. Răspuns: b), d), a), c)

5. Citind literele din careul de mai jos, pe linie de la stânga la dreapta sau de la dreapta la stânga, pe coloană de sus în jos sau de jos în sus găsește în careul de mai jos cuvintele din dreapta careului. A P R E P M V F C ALGORITM T R E X A T A D O ATRIBUIRE R O Z P S I R G N CONSTANTA I B U R N R I B S DATA B L L E Y O A P T EXPRESIE U E T S V G B E A PAS I M A I E L I A N PROBLEMA R A T E L A L Y T PROGRAM E P R O G R A M A REZULTAT VARIABILA