Liceul Pedagogic,, D. P. Perpessicius Brăila PROIECT DE LECȚIE Profesor învățământ primar: Bianu Rodica Elevă propunătoare: Cireașă Geanina
Data: 24.10.2018 Loc de desfășurare: Liceul Pedagogic,,D. P. Perpessicius Clasa: a III-a B Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de învățare: De unde vine toamna? Tema lecției:,,un gest nobil după Alan Alexander Milne exerciții aplicative (manual Grup Editorial Art) Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor Discipline implicate: AVAP Simbol pentru căsuța prieteniei MM Cântec,,Am o căsuță mică Competenţe generale 1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare. 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare. 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare. 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare. Competențe specifice: 3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare. 4.1. Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text. AVAP 2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică. MM - 1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, a unor colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe. Obiective operaționale : a) Pe plan cognitiv O 1 : Să citească expresiv, corect și conștient textul,,un gest nobil după Alan Alexander Milne; O 2 : Să explice folosirea semnelor de punctuație; O 3 : Să folosească semnele de punctuație potrivite în spațiile libere din textul dat;
O 4: Să completeze cu,,fii și,,nu fi în spațiile libere din textul dat; O 5 : Să ordoneze enunțurile potrivit succesiunii întâmplărilor din text; b) Pe plan afectiv : Să se implice afectiv în desfășurarea lecției; c) Pe plan psiho-motric : Să adopte o poziție corectă în bănci pe tot parcursul lecției; Strategia didactică Metode și procedee: conversația, conversația euristică, explicația, exercițiul, exemplul, problematizarea; Mijloace de învățare: Ursulețul Winnie, fișe de lucru ; Forme de organizare : frontală, individuală ; Resurse temporale: 50 de minute ; Resurse umane: 34 de elevi ; Resurse spațiale: sala de clasă ; Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri ; Moment organizatoric: Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de curs.
Nr. Etapele Ob. Durata Activitatea elevei Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Forme de crt lecției op. propunătoare procedurale materiale organizare evaluare 1. Reactualiza- O 1 5 min Le spun să citească,,ștafetă Citesc textul,,un gest Metoda activ- Textul rea textul,,un gest nobil de la nobil.,,un gest participativă: comporta- cunoștințelor pagina 42 din manual. (Anexa 1) Un copil formulează,,explozie nobil mentului Le solicit elevilor să formuleze întrebarea și un altul, nu- stelară (Anexa 1) întrebări referitoare la conținutul mit de el va răspunde și Flip-chart textului cu ajutorul steluțelor va colora steluţa. CE?, CINE? UNDE?, CÂND?, DE CE? (notate la flipchart).elevul care formulează întrebarea numește un alt coleg care va răspunde la aceasta si va colora cu galben steluţa, dacă răspunsul este corect. 2. Captarea 1min Le prezint ursulețul Winnie. Conversația Ursulețul atenției -Copii, știți cine este acest -Acest ursuleț este Winnie. euristică Winnie comporta- ursuleț? mentului -Ursulețul Winnie a venit din lumea poveștilor și vrea să vadă dacă noi știm despre ce este
vorba în povestea lui. El a venit cu mai multe provocări la care veți fi supuși. Dacă reușiți să răspundeți corect la ele, veți fi numiți,,best friend. 3. Anunțarea 1min -Astăzi ne vom aminti despre ce Receptează. Conversația temei și a era vorba în textul,,un gest comporta- obiectivelor nobil și vom rezolva exercițiile mentului aduse de Winnie. 4. Dirijarea 33min Un elev va extrage din coșulețul Elevii numiţi citesc Exercițiul Bilețele cu învățării lui Winnie și va citi cerința: PROVOCAREA l Citiți din text și transcrieți caligrafic: 1-enunțul din care aflăm unde se află Locșorul Gânditor. 2-un enunț cu,,!. 3-un enunț cu,,?. 4-enunțul din care aflăm ce gest selectiv propoziţia care respectă cerinţa și o notează la tablă.toţi elevii notează pe caiete. 1-,,La jumătatea drumului dintre casa lui Winnie și casa lui Purceluș. 2-,,Poftiți! 3-,,V-ați rătăcit? provocări comportamentului
nobil a făcut Purceluș. 4-,,Purceluș a făcut un gest nobil și i-a cedat Bufniței casa lui. PROVOCAREA 2,,De-a detectivii Exerciţiul se rezolvă oral. Caută în text: a)-trei cuvinte ce conțin grupurile de litere: ce/ci, ge/gi. b)-trei cuvinte ce conțin grupurile de sunete: oa, ea, ie. c)-propoziții în care apare ortograma,,s-au. Alcătuiți un enunț în care să se scrie legat. d)-cuvinte cu același înțeles pentru:,,mărinimos,,,bucuros,,,au pornit. e)-cuvinte opuse pentru,,cald,,, ne întristăm. a),,gest,,,facem,,,copacilor. b),,să stea,,,iepure,,,toamna. c),,s-au bucurat să-l știe acasă.,,-maria, vrei ceai de mentă sau de tei? d),,mărinimos -,,nobil,,bucuros -,, vesel,,au pornit -,,au apucat-o /,,au plecat. e),.cald -,,frig Exercițiul Bilețele cu provocări comportamentului PROVOCAREA 3 Completează cu una din et-,,ne întristăm -,, ne bucurăm.
ichetele:,,fii,,,nu fi în spațiile libere din următorul text Conversația (pe o coală de flip-chart) : euristică -Copii, înainte de a face această provocare, vom citi cele două replici de la exercițiul 1 de la Manualul pagina 45:,,-Nu fi trist! Îți căutăm noi o Citesc cele două replici din Manualul casă! manual.,,-fii fericit în căsuța mea! comportame -Ce cuvinte apar îngroșate în -În replicile celor două Explicația ntelor replicile celor două personaje? personaje, apar îngroșate cuvintele,,fii și,,nu fi. Conversația -Ce diferență este între cele două -În propoziția în care este euristică propoziții? cuvântul,,nu,,, fi s-a scris cu un singur,,i, iar în cealaltă propoziție,,fii a fost scris cu doi de,,i. Scriu pe tablă și le spun elevilor
să scrie în caiete: -Așadar,,, Fii s-a scris cu doi Scriu în caiete. de,,i, deoarece este la forma afirmativă. Iar,,Fi cu un singur,,i s-a scris așa, deoarece are negația,,nu. Numesc câțiva elevi și le spun să O 4 citească enunțurile din chenarul Manualul portocaliu din partea dreaptă a paginii 45: Se scrie întotdeauna: Fii bun! Nu fi rău! Citesc enunțurile din Exemplul comportame Fii acultător! Nu fi obraznic! chenarul portocaliu din Exercițiul ntelor Fii harnic! Nu fi leneș! partea dreaptă a paginii 45. Le spun să transcrie exemplele din carte în caiet, apoi scriu la tablă alte exemple:,,elena, fii cuminte! Transcriu exemplele din,,răzvan, nu fi leneș! carte în caiet, apoi scriu -Pentru că am aflat când trebuie exemplele de la tablă. Să scriem,,fii și când trebuie Rezolvă exercițiul pe coala
să scriem,,fi, vom continua cu de flip-chart și pe fișele de Coală de rezolvarea exercițiului. lucru: flip-chart,,-bufniță, fericit că ai pri- -Bufniță, fii fericit că ai eteni! Prietenia e o comoară, i-a prieteni! Prietenia e o Fișă de spus Winnie. comoară, i-a spus Winnie. lucru -Sigur, trist! Vom rezolva -Sigur, nu fi trist! Vom problema ta! Adaugă Purceluș. rezolva problema ta! O 4 -Vine frigul Ce mă fac? Adaugă Purceluș. Coală de -Hei, prietene! Capul sus! -Vine frigul Ce mă fac? flip-chart îngrijorat! încrezător! -Hei, prietene! Capul sus! Nu fi îngrijorat! Fii în- Fișă de crezător! Exercițiul lucru Explicația comportame PROVOCAREA 4 ntelor Rezolvă pe coala de flip-chart exercițiul de mai jos: Completează casetele cu semnele de punctuație potrivite: Venise toamna Vântul bătea cu putere si ridica frunzele galben ruginii uscate Completează pe coala de flip-chart și pe fișele de lucru. Venise toamna. Vântul bătea cu putere si ridica Coală de flip-chart
Purceluș hai să-i facem o frunzele galben ruginii vizită lui Aiurel uscate. Bună idee Winnie -Purceluș, hai să-i facem o vizită lui Aiurel! -Bună idee, Winnie! PROVOCAREA 5 Ordonați enunțurile potrivit O 5 succesiunii întâmplărilor din text. Lipesc pe tablă etichetele cu enunțuri: a) Cei doi pornesc spre prietenii lor in Joia Fericită. b) Purceluș face un gest nobil. c) Winnie și Purceluș se întâlneau la Locșorul Gânditor. d) Casa Bufniței se dărâmă. Ordonează enunțurile potrivit succesiunii întâmplărilor din text. a)-2 b)-5 c)-1 d)-4 e)-3 Exercițiul Etichete cu enunțuri Coală de flip-chart Fișă de lucru comportamentului e) Casa lui Aiurel nu fusese luată de vânt.
5. Asigurarea 3 min PROVOCAREA 6 Reteaua Individuală feedback-ului,,rețeaua personajelor Desenez pe tablă un cerc. Le spun elevilor să scrie numele personajului, iar în cercurile satelit scriu cuvinte care caracterizează personajul, apoi Scriu numele personajului, cuvinte care caracterizează personajul și citate/ reformulări. personajelor comportame ntelor citate/reformulări. 6. Obținerea 6 min Joc didactic Joc didactic Rama TV performanței,,de-a reporterul Se prezintă la rama TV și comportame Le spun elevilor să se prezinte la formulează un anunț de ntelor rama TV și să formuleze un întrajutorare pentru a salva anunț de întrajutorare pentru a animalele rămase fără salva animalele rămase fără adăpost în urma vântului adăpost în urma vîntului puternic. puternic. Fiecare elev lipește pe o Joc didactic,,casa Le spun să lipească pe o coală de coală de flip-chart câte un prieteniei flip-chart câte un cartonaș pe cartonaș pe care a desenat comportame care fiecare elev a desenat un un simbol, reprezentând o ntelor simbol, reprezentând o cărămidă, pentru a construi cărămidă, pentru a construi,,casa prieteniei.
,,Casa prieteniei. Cânt împreună cu elevii,,am o Cântă,,Am o căsuță căsuță mică : mică.,,am o căsuță mică așa și-așa Și fumul se ridică așa și-așa. Eu bat la ușa casei așa și-așa Și-mi lustruiesc pantofii așa șiașa. 7. Încheierea 1 min Fac aprecieri referitoare Ascultă aprecierile făcute Conversația activității la implicarea elevilor în de mine. activitate, justific aprecierile. Pentru ca au răspuns corect la Își notează tema în caiete. provocările ursuleţului, elevii vor primi ecusoane Best friend cu Winnie. Notez pe tablă tema: De scris un dialog cu ursulețul Winnie.